Drukas resursa adrese: https://visitaizkraukle.lv/automarsruti/vidusdaugavas_marsruts
Drukas datums: 06:55:24 29.03.2024

Vidusdaugavas maršruts

31.01.2022

vidusdaugavamarsruts.jpgAicinām viesoties Vidusdaugavā, maršrutā Skrīveri – Aizkraukle – Koknese – Pļaviņas, ar saldumu baudīšanu, 20. gs. sajūtu restaurāciju, viduslaiku norisēm,  braucienu vikingu laivā un pastaigu pa Pļaviņu Daugavas promenādi. Sākums tikai 76 km no Rīgas pa autoceļu A6, tā garums aptuveni 40 km. Maršrutu ar automašīnu iespējams veikt vienā dienā. Papildinot braucienu ar citiem objektiem, to var pagarināt līdz divām dienām.

Ainaviski skaists, asfaltēts ceļš ,kas ved pa Daugavas labo krastu. “Skrīveru Pārtikas kombināts”  aicina iepazīt un izgaršot unikālo konfekti “Gotiņa”, un, to attaisot, uz katra konfektes papīriņa ir skaistākā latviešu tautas dziesma. “Skrīveru saldumos”  ir iespējams pašam ietīt “Gotiņu” konfekti un piedalīties radošajās programmās, kurās var radīt mākslas darbus no marcipāna. “Skrīveru mājas saldējumā”  pārsteidz ar dzejas rindām par auksto kārumu un top īsti mākslas darbi no saldējuma ar latviskām garšām dažādām gaumēm. Iespējams pašiem gatavot saldējumu.

Pļaviņu HES  –  lielākā hidroelektrostacija Baltijā, otra lielākā Eiropā. HES uzcelta ļoti īsā laikā - piecos gados (1961.- 1966.). Abus Daugavas krastus te savieno garākais tunelis Latvijā. Ar Pļaviņu HES celtniecību aizsākās Aizkraukles pilsētas vēsture. Ekspozīcija “Padomju gadi”, aptver laika posmu no 1945. līdz 1990. gadam. Šobrīd tā ir plašākā 20.gadsimta otrās puses kultūrvēsturiskajam mantojumam veltītā ekspozīcija Baltijā. Ekspozīcijas mērķis ir parādīt padomju cilvēka dzīvi tās daudzpusībā ar cieņu pret visiem, kuri šajā laikā dzīvoja un strādāja Latvijā. Trīs stāvos caur priekšmetiem un sajūtām atspoguļota visu dzīves pušu ideoloģizācija.

 Kokneses viduslaiku pilsdrupas  atrodas Daugavas un Pērses uzplūdinātās satekas vietā. Pils celta 1209. gadā Rīgas bīskapijas vajadzībām. Tā atradās dolomīta klints pašā augšā un bija grūti iekarojama. 1701. gadā pili uzspridzināja sakšu karaspēks, un tā vairs netika atjaunota. Būvējot Pļaviņu HES, pili applūdināja līdz pamatiem. Pie pilsdrupām darbojas klientu apkalpošanas paviljons, kur var izkalt viduslaiku monētu un gūt ieskatu cilvēka skatam zudušajai ainavai. Pilsdrupās var aplūkot Moku kambari, kādreizējo akas vietu un senā bruģa atsegumu. Ieeja par maksu.

Pērses upes gravā savulaik atradās apmēram 2,5 metrus augstais un 20 metrus platais Pērses ūdenskritums. Atminoties Latvijai zudušo dārgumu, Kokneses parkā ir izveidota strūklaka – vēsturiskā Pērses ūdenskrituma atveids. Likteņdārzs  ir unikāla Latvijas tautas veidota piemiņas vieta un simbols tās izaugsmei nākotnē. Līdzīgi kā Brīvības piemineklis, Likteņdārzs tiek veidots, tikai pateicoties ziedojumiem. Katrs iestādītais koks un atvestais akmens ir konkrēta cilvēka vai ģimenes stāsts par Latvijas tautas vēsturi. Šeit apvienojas izcila vides arhitektūra ar Kokneses pussalas dabas un Daugavas plūduma krāšņumu. Likteņdārzu veido ābeļu aleja un bruģakmens ceļš, kas ved uz ozolu sardzes ieskauto amfiteātri, daudzfunkcionālā sabiedriskā ēka, digitālā ekspozīcija “Liktens gāte”, Lielais kalns, sirds-akmens un skatu terase.

Brauciens ar vikingu laivu “Lāčplēsis”  pa Daugavu. Teiksmām un varoņstāstiem apvītā liellaiva ir 12 m gara un 3,3 m plata, tajā ir vieta 24 braucējiem.  Ekskursijās gida – kapteiņa pavadībā, tā dodas gar Oliņkalnu, Sēlpils pilskalnu un Daugavas daudzajiem līcīšiem. Ilgums aptuveni 40 minūtes. Blakus piestātnei atrodas kafejnīca – maiznīca “Liepkalni”, kur var ieturēt maltīti un iegādāties siltu, svaigi ceptu maizi. Pļaviņu Daugavas promenāde - gandrīz 2 km garš bruģēts, apgaismots gajēju celiņš aktīvai vai romantiskai pastaigai gar gleznaino Daugavas krastu. Skanstupīte jeb Aizmata ir Daugavas labā krasta pieteka. Ap 200 m no Skanstupītes ietekas Daugavas ūdenskrātuvē dolomīte kāple veido 0,7 m augsto Skanstupītes ūdenskritumu, tas ir augstākais neappludinātais ūdenskritums Daugavas svītas iežos. Gostiņu kultūrvēsturiskais parks piesaista ar septiņām atceres vietām, kas veltītas Gostiņu vēsturiskajiem nosaukumiem – Evestmunde, Glazmanka, Trentelberģis, Zarnu miests un Žīdu miests, Dankeri un Gostiņi.

vidusdaugavamarsruts.jpg