Aizkraukles novada piemiņas vietu stāsti

11.11.2022

1.jpgIk gadu 11.novembrī, atzīmējot Lāčplēša dienu, vējā šūpojas neskaitāmas sarkanbaltsarkano  sveču liesmiņas, jau no tālienes ir manāmas lāpu gunis un dzirdamas patriotiskas dziesmas un melodijas. Pieminot Latvijas valsts armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī, Lāčplēša dienā tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

Godājot zīmīgos vēstures notikumus, esam sagatavojuši nelielus stāstus par Aizkraukles novadā esošajām piemiņas vietām, kas saistītas ar Pirmā pasaules kara un Lāčplēša dienas atceri. Šajā trauksmainajā laikā aicinām aizdomāties un kaut uz mirkli būt pateicīgiem par to, kas mums ir dots.

Šajā laikā īpaši aicinām apmeklēt ekspozīciju "Latvijas armija Pļaviņās 20.gs", kura vēsta par notikumiem Brīvības cīņu laikā, Latvijas armijas 3. Latgales divīzijas štāba darbību Pļaviņās, kā arī sniedz ieskatu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzīves stāstos. Šo ekspozīciju uztur biedrība “Laime saimē”, kas ieguldījusi apjomīgu darbu informācijas apkopošanā un izpētē. Par Pļaviņu vēsturi šajā laikā ikviens var uzzināt biedrības mājaslapā www.laimessaime.lv. Tāpat ikviens tiek aicināts iesaistīties biedrības darbībā un atbalstīt to.

Aizkraukles novads ir bagāts ar piemiņas stēlām, taču īpaši iespaidīgā stēla “Lāčplēša cīņa” atrodas pašā Aizkraukles pilsētas sirdī. 1984.gadā atklātās stēlas autore ir tēlniece Gaida Grundberga – viņas darbi atrodami un atpazīstami vairākās Latvijas pilsētās. Katru gadu Lāčplēša dienā pie pieminekļa pulcējas aizkrauklieši, lai pieminētu varoņus, kas krita cīņā par brīvību – arī šogad lāpu gājiens noslēgsies tieši šajā vietā.

Savukārt Pļaviņu lāpu gājiena pulcēšanās noritēs pie pieminekļa, kas veltīts Pasaules karos kritušajiem. Piemineklī iekalti Pļaviņu rakstnieka Kārļa Štrāla vārdi: „... Kaps sedz naidniekus un draugus”. Pieminekli veidoja Pļaviņu akmeņkalis Artis Leončiks. Atklājot pieminekli, tā laika Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde atzina, ka ikvienā karā ir grūti izvērtēt, vai cīnies pareizajā pusē, būsi uzvarētājs vai zaudētājs, un, kad mainīsies laiki, tevi godinās vai aizmirsīs. Tāpēc svarīgi ir atcerēties un pieminēt visus šos cilvēkus.

Pēdējo gadu laikā dažādās vietās Latvijā tika izvietotas LKO piemiņas stēlas. Lāčplēša Kara ordenis (LKO) bija Latvijas augstākais militārais apbalvojums laikā no 1920. līdz 1940. gadam. LKO piešķīra par kaujas nopelniem Latvijas armijas un bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija devuši lielu ieguldījumu Latvijas brīvības cīņās vai citādi sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu. Šādas piemiņas stēlas atrodas Pļaviņās, Koknesē, Jaunjelgavā un Mazzalvē, godājot kara ordeņa kavalierus tā laika novados.

Šodien aicinām ikvienu doties lāpu gājienos – iepazīsties ar norisēs vietām un dodies vienoties patriotiskās sajūtās! Visus Lāčplēša dienas pasākumus – svecīšu nolikšanas, koncertus un piemiņas brīžus, atradīsi mājaslapā www.visitaizkraukle.lv

Savukārt visas Aizkraukles novada Pirmā pasaules kara piemiņas vietas, tajā skaitā apbedījumus un piemiņas plāksnes kapsētās un baznīcās, atradīsi šajā saitē: https://karavirukapi.blogspot.com/p/a.html

Būsim vienoti Latvijai!

2.jpg

pieminas-vietu-stasti-11-nov.jpg

1.jpg 2.jpg pieminas-vietu-stasti-11-nov.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top