Zudušais Bebrulejas ciems Pļaviņās

07.03.2023

4-daugava-pie-bebrulejas-r-baginskas-gimenes-arhivs-zudusi-latvija.jpgKamēr mēs visi gaidām pavasari ar dziedošiem putniem, plaukstošām lapām un ziediem, palūkosim, ko slēpj Daugavas ūdeņi. 2022. gada vasarā ūdens līmenis Daugavā bija pazemināts. Varējām aplūkot nelielu daļu no varenajiem krastiem, dolomīta klintīm, bet ir vietas, kuras mēs varam un varēsim aplūkot tikai senās fotogrāfijās.

  • Bebrulejas ciems pastāvēja laika periodā no 18. gs. 20. gadiem līdz 1965. gadam. Bebrulejas ciems atradās Daugavas labā krasta kraujā apmēram pusotru km lejpus Pļaviņām starp upi un bijušo Pļaviņu dolomīta lauztuvi. Apdzīvotā vieta radusies pēc Ziemeļu kara, kad tur apmetās uz dzīvi plostnieki, zvejnieki un amatnieki. Pavisam 30 mājas. Bebrulejā dzimuši gleznotājs Aleksandrs Štrāls un viņa brālis rakstnieks Kārlis Štrāls. daļu sava mūža Bebrulejā ir dzīvojis arī gleznotājs Arnolds Tigins.
  • Jāņa Jaunsudrabiņa sastādītajā “Vadonis pa Daugavu” ir toreizējā Pļaviņu skolnieka Oto Ņesterova stāstījums: "Ziedu laikā Bebruleja ir kā liels, brīnišķs dārzs. No agra pavasara līdz vēlam rudenim zied dažādas puķes. Daugavas krastos aug ievas un cerīnes, bet pie katras mājas ir augļu koki – ķirši un ābeles, kuru zari pavasarī līkst ziedu pilni. Gaišajās pavasara naktīs, kad mēnesnīcā viz nemierīgā Daugava kā sudrabs, kokiem apaugušajos Kurzemes krastos dzied lakstīgalas. Skaista un krāsām bagāta ir Bebruleja arī rudenī, kad sāk dzeltēt kļavas un bērzi.".
  • 20.gadsimta sešdesmito gadu vidū, uzbūvējot Pļaviņu HES un ierīkojot ūdenskrātuvi, Bebrulejas ciems un kapsēta tika appludināti un atrodas apmēram 10 m zem pašreizējā Daugavas ūdenslīmeņa. Bebrulejas viensētas – savdabīgās zvejnieku, laivenieku, plostnieku, dolomīta lauzēju mājas tika nojauktas. Bebrulejas kapsētas apbedījumi pārvesti uz Bāru kalna kapsētu.
  • 1993. gada vasarā Daugavas krastā tika uzstādīts Bebrulejas piemiņas akmens- liels laukakmens, realizējot Latvijas Kultūras fonda Daugavas programmu, kura paredzēja iezīmēt Daugavas kultūrvēsturisko ceļu. Tēlnieks Vilnis Titāns laukakmenī iekalis trīsdesmit Bebrulejas māju vārdus: Asari, Asarīši, Aldiņi, Uplejas, Vēveri, Lakstīgalas, Oši, Ceriņi, Straumnieki, Dzelmes, Bērziņi, Ritumi, Dambīši, Brencēni, Klintskalni, Gaugavieši, Kļaviņi, Zvejnieki, Krācaines, Lielmaņi, Mūrnieki, Ozoliņi, Kārkliņi, Krastmalas, Radzītes, Graudiņi, Austriņi, Krastnieki, Krastkalni, Glīzdas.
    Skolotāji Antonija un Oto Ņesterovi – bijušie bebrulejieši, novēlēja savā mūžā sakrāto Bebrulejas piemiņas zīmes izveidošanai.   

Bebrulejas piemiņas zīmes atrašanās vieta: GPS 56.605209, 25.692650

Foto: Rūtas Baginskas ģimenes arhīvs, Zudusī Latvija

Informāciju sagatavoja Pļaviņu tūrisma informācijas punkts

2-aldinu-majas-bebruleja-r-baginskas-gimenes-arhivs-zudusi-latvija.jpg 3-daugava-pie-aldinu-majam-bebruleja-skats-uz-daugavas-kreiso-krastu-r-baginskas-gimenes-arhivs-zudusi-latvija.jpg 4-daugava-pie-bebrulejas-r-baginskas-gimenes-arhivs-zudusi-latvija.jpg 1-bebruleja-r-baginskas-gimenes-arhivs-zudusi-latvija.jpg 5-bebrulejas-pieminas-akmens.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top