Neretas puses sakrālais mantojums #AtklājAizkraukli

08.04.2022

2.jpgNeretas puse ir mūsu lielā novada nedaudz mazāk zināmā, taču tik pat ļoti cienīgā pērle, tādēļ ir pienācis laiks iepazīt šīs novada puses baznīcas  – to apmeklējums ir aizraujošs ceļojums pagātnē un atstās interesantus iespaidus ikvienam!

Turpinot trešo akcijas #AtklājAizkraukli mēnesi – kā būtu ar nelielu, virtuālu ceļojumu, atklājot sakrālā mantojuma apskates vietas, kuras iekļaut savā nākamajā brīvdienu maršrutā? Aiziet!

  • Vai esi dzirdējis par Kankaļu baznīcu? Šajai savdabīgajai vietai šī gada sākumā tika pievērsta lielāka uzmanība, pateicoties Self Drive Latvia izveidotajam Latvijas romantiskāko baznīcu TOP 10, jo tieši Kankaļu baznīca ierindojās saraksta pirmajā vietā.

Kankaļu Svētā Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca atrodas Aizkraukles novada Mazzalves pagastā un ir Eiropas nozīmes koka arhitektūras piemineklis. Baznīca celta 1870.gadā, atjaunota pēc Pirmā pasaules kara, piebūvējot sakristeju. Baznīcas atrašana var būt visai sarežģīta – tā, šķiet, atrodas nekurienes vidū un ceļš uz baznīcu ir tikai iebrauktas sliedes pāri pļavai.

GPS: 56.444372, 24.980737

  • Neretas evaņģēliski luteriskā baznīca ir viena no vecākajām mūra baznīcām Sēlijā. Tās būvniecība aizsākusies jau 1584. gadā. Baznīca ir samērā maz cietusi karos. Visvairāk baznīca cieta Latvijas brīvības cīņu laikā, kad Stučkas valdības laikā šeit bija ieslodzīti ķīlnieki, vēlāk ierīkota slimnīca, sadedzināti soli, izpostīts altāris, kancele un izdemolētas kapenes.

Līdz pat mūsdienām ir saglabājies sākotnējais baznīcas iekšskats, kas ir veidots gotikas stili, kā arī baznīcā atrodas vairāki izcili mākslas darbi. Kopš 1998. gada 29. oktobra Neretas baznīca ir iekļauta Valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekļu sarakstā.

GPS: 56.204725, 25.307433

  • Vēl nesenā pagātnē Neretā katoļiem nebija savas baznīcas, Svēto Misu noturēšanai tika izmantota kapela netālu esošajos Ķišķu kapos. Pamatakmeni Neretas Svētā Gara Romas katoļu baznīcas būvniecībai bīskaps Antons Justs iesvētīja 1997. gada 10. oktobrī, drīz tika uzsākta baznīcas būvniecība. Darbs celtniecībā, kurā lielu ieguldījumu deva paši neretieši, ilga trīs gadus, kā rezultātā 2000. gada 8. oktobrī baznīca tika konsekrēta Svētā gara godam. Tā ir jaunākā baznīca Neretas pusē. Baznīcas projekta autors ir arhitekts Aivars Melderis, bet projekta vadītāja Nensija Tamane.

GPS: 56.202646, 25.317615

  • Vai esi manījis Ērberģes evanģēliski luterisko baznīcu, kura slejas Susējas upes krastā? Baznīca celta 1695.-1700. gadā pēc G.V. fon Fītinghofa – Šēla un viņa sievas Sofijas Elizabetes pasūtījuma. Baznīcā ir ap 1700. gadu darināti luktu un kanceles pildiņu gleznojumi, kuros attēloti apustuļi. Baznīcā apskatāmi arī dekoratīvās mākslas pieminekļi. Zem altārdaļas atrodas divas kapenes, kurās sarkofāgos bija iebalzamēti Ērberģes muižas īpašnieku dzimtas locekļi.

Pie baznīcas atrodas kapliča. Uz tās metāla durvju vērtnēm redzams celšanas laiks – 1799.gads un iniciāļi. Teika vēsta, ka kapličā gulējusi Napoleona mīļākā, kurai zem spilvena bijušas viņa vēstules, kas tagad glabājoties Rīgas muzejā...

GPS: 56.363005, 25.032070

Foto: Mairis Dzenis, Edgars Šulcs, Self Drive Latvia, Neretas Svētā Gara Romas katoļu baznīca

1.jpg 4.jpg 2.jpg 3.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top