Odzienas muiža - vieta, kur atdzimst laikmeti

03.03.2023

2.jpg

Iesākot tūrisma objektu stāstu sēriju #AtklājAizkrauklesnovadu, kuras ietvaros visu marta mēnesi stāstīsim par Aizkraukles novadā esošajām muižām, noskaņosimies nedēļas nogalei, ielūkojoties Odzienas muižas vēstures līkločos.

Odzienas muižas pils ir viena no zīmīgākajām neogotikas stila celtnēm Latvijā. Odzienas muižas pirmsākumi skaitāmi jau no 1455.gada, kad tā (Odensee) pirmo reizi minēta rakstītajos avotos. Pašreizējā muižas pils ēka ir celta 19.gs. vidū Rūdolfa Fridriha Adriana fon Brimmera laikā neogotikas stilā. 1905.gada nemieros pils tika nodedzināta, un vēlāk līdz galam nekad netika atjaunota. 20.gs. 30.gados vienā pils daļā ierīkoja dzīvokļus, citā – sarīkojumu telpas, taču daļa ēkas tā arī palika neizbūvēta, un pakāpeniski turpināja iet bojā.

Latvijas PSR okupācijas laikā ēka daļēji funkcionēja Odzienas iedzīvotāju sabiedriskās dzīves vajadzībām, kurā atradās kultūras nams, bibliotēka, dzīvokļi. Pie muižas ēkām rīkoja gadskārtu svētkus un zaļumballes. Tagad, pateicoties muižas jauno saimnieku uzņēmībai, entuziasmam un vēstures mīlestībai, ir uzsākta Odzienas muižas kompleksa rekonstrukcija.

Pašlaik Odzienas pilī ir rekonstruētas vairākas zāles, ar iespēju uzņemt līdz pat 130 cilvēku lielas viesības. Viesu namā “Krogusmāja” ir rekonstruēta muižas vecā krogus ēka ar ēdināšanas un pasākumu telpām pirmajā stāvā, un mājīgiem, pagājušā gadsimta sākumam atbilstoša interjera, viesu numuriņiem otrajā stāvā. Telpas mēbelētas ar autentiskām mēbelēm, ļaujot izbaudīt senlaiku mieru un burvību.

Lai arī lielāko uzmanību izpelnās pati Odzienas pils, arī tās apkārtne apbur. Īpašu burvību vietai piešķir senie muižas dīķi ar saliņām un lielie, daudz pieredzējušie muižas koki. Gar pašu Pilsbrūzi no dīķa iztek maza upīte, kas pavasaros priecīgi čalo un priecē apmeklētājus ar savu kritumu.

Pils, auto un tehnikas kolekcijas apmeklējums, kā arī viesu nama rezervācija veicama iepriekš pa tālruni 20533333 vai e-pastu: info@odzienasmuiza.lv

  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top