Zigfrīdam Sapietim 100 (1924-2014)

20.03.2024

sibirijas-krusti-sapietim-100-20mar2024.jpg2024. gada 25. martā Sunākstes bibliotēkā notiks mākslinieka ekspozīcijas atklāšana un piemiņas brīdis pie Koka skulptūras “Sibīrijas krusti”.

Aizkraukles novada Sunākstes pagastā 2019. gada 17. augustā tika atklāts mākslas objekts “Sibīrijas krusti”. Tos dāvinājis Sunākstes izcelsmes trimdas mākslinieks Zigfrīds (Zigis) Sapietis, kas dzimis 1924. gadā Sunākstē, miris 2014. gadā Ņūbatlā, Skotijā. “Sibīrijas Krusti” ir Ziga Sapieša iespaidīgākais darbs. Tas pauž viņa izjūtas par to, kas bija noticis ar viņu pašu un daudziem citiem latviešiem, kas piedzīvoja negribēto karu un tam sekojošās šausmas.

Mākslinieka liktenis ir bijis skaudrs, mākslinieks ir cietis no totalitārajiem režīmiem, bijis ieslodzīts. Viņš tika arestēts – vispirms Rīgā centrālcietumā, tad Salaspils koncentrācijas nometnē. Ticis ārā, aizejot leģionā. 1944. gadā Kurzemes frontē smagi ievainots, tiek nosūtīts ārstēties uz Vāciju, no turienes 1945. gadā aizbēg uz Kopenhāgenu.”

Dānijā viņam radās iespēja studēt Karaliskajā mākslas akadēmijā Kopenhāgenā. Kopenhāgenā viņš nodzīvoja septiņus gadus. 1952. gadā ieradies Skotijā, Edinburgā, pabeidzis mākslas studijas, uzbūvējis māju, radījis savu piemājas dārziņu. Zigis Sapietis strādāja kā skulptors un mākslas pasniedzējs Portobello vidusskolā, bija lektors Skotijas Mākslas padomē un tika ievēlēts Karaliskajā Britu skulptoru biedrībā.

Visu dzīvi viņš dāsni dalījās savās zināšanās un mākslas mīlestībā. Viņš apbrīnojis skandināvu bronzas laikmeta mākslinieku un amatnieku kaltos klinšu rakstus, viņu podniecību, koktēlniecību. Skulptors uzskatīja, ka akmens, ķieģeļi un koks vienmēr ir "patīkami mūsu acīm un silti dvēselei". Mākslinieks spējis personisko pieredzi transformēt izcilos, dziļi izjustos darbos, kas to vērotājos raisa emocionālu pārdzīvojumu un liek domāt par būtisko un cilvēcīgo.

Skulptora Ziga Sapieša mākslas darbs no Skotijas tika atvests ar kuģi un uzstādīts Sunākstes pagasta centrā – viņa dzimtajā pusē. Projektu varēja īstenot pateicoties Džonam Makgregoram, kas bija Latvijas goda konsuls Skotijā, Latvijas Republikas Kultūras ministrijai, tā laika Jaunjelgavas novada domei, Sunākstes pagastam un daudziem citiem atbalstītājiem. Projektu koordinēja Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē.

Vairāki Ziga Sapieša mākslas darbi ir apskatāmi arī Pasaules latviešu mākslas centrā Cēsīs. 

Mākslas objekta “Sibīrijas krusti” atrašanās vieta - Sunākstes pagasts, GPS: 56.45849, 25.48067

.

Informāciju sagatavoja Jaunjelgavas tūrisma informācijas punkts, Jelgavas iela 33, Jaunjelgava.

sibirijas-krusti-sapietim-100-20mar2024.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top