Sēlijas pērle Dienvidsusējas krastā - Ērberģes muiža

13.03.2023

5.jpg

Sēlijas pērle Dienvidsusējas krastā - Ērberģes muiža

Turpinot rakstu sēriju #AtklājAizkraukles novadu marta tēmā par muižām, aicinām iepazīt vienu no skaistākajām Aizkraukles novada muižām - Ērberģes muižu.

Mazzalves pagasta Ērberģes muižas vēsture sākas no 15.gadsimta vidus. Laika gaitā tur saimniekojušas vairākas vācbaltu baronu dzimtas. Muiža no 1465. gada līdz Livonijas kara beigām piederēja Heinriham Zellem un viņa pēcnācējiem. 1582. gadā to mantojumā ieguva Lidinghauzenu-Volfu dzimta. 1686. gadā muižu nopirka Gothards Vilhelms fon Fītinghofs, kura meita apprecējās ar brīvkungu Aleksandru fon Taubi. Līdz Kurzemes hercogistes aneksijai 1795. gadā muiža piederēja viņu mantiniekiem. Tolaik par godu Taubēm muiža dēvēta par Taubes muižu, un tās ļaudis saukuši par taubiešiem.

Pirms 1806. gada Ērberģes muižu kopā ar Salas pusmuižu iegādājās fon Hānu dzimta, kas 1868. gadā uzcēla muižas kungu māju klasicisma stilā. Pēc muižas atsavināšanas barona fon Hāna ģimene pārcēlās dzīvot uz Ērberģes dzirnavām.

Bijušajā muižas mājā brīvvalsts laikā bija “Latvijas pasta” nodaļa un no 1930. gada pamatskola. Otrā pasaules kara beigās skolas ēkā gadā bija iekārtots Sarkanās armijas kara hospitālis. Līdz mūsdienām ir saglabājusies Ērberģes muižas kungu māja, kurā atrodas Mazzalves pamatskola, klēts, veļas mazgātava, kalve, ūdensputnu kūtiņa un divi pagrabi. Agrāk muižas centrā bijis arī spirta brūzis, rija, muižas kalpu māja, cūku kūts un zirgu stallis ar dzīvokļiem, govju kūts ar siena šķūni.

Vēl ievērības cienīgs ir Marijas tilts, ko barons Hāns savai sievai Marijai reiz uzdāvināja dzimšanas dienā. Tiesa, tā laika tilts nav saglabājies, jo to Otrā pasaules karā sasprindzināja Vācijas armija, taču tā vietā tika uzbūvēts jauns tilts, kas pērn tika atjaunots. Par godu šim tiltam un leģendai ap to, katru gadu ērberģieši svin Marijas tilta svētkus.

Senākais Ērberģes muižas teritorijas liecinieks ir pamatīgs ozols, kam ir vairāk nekā 300 gadu. Tā apkārtmērs ir 5,16 metri, tāpēc tas ir dižozols. Tā ir labās enerģijas vieta, kurā visi cilvēki labi jūtas un nekad nesteidzas.

Ērberģes muižā noris aktīva kultūras un tūrisma dzīve – notiek koncerti, teātra uzvedumi un citi pasākumi dažādās tematikās. Pateicoties aktīvajai kopienai, gandrīz katru nedēļas nogali norisinās kāds pasākums. Tāpat tūrisma sezonā ir plašs tūrisma piedāvājums – muižā iespējams satikt vešerieni, raganu, Zilo dāmu un pašu baronu Hānu, ar ko kopā doties Ērberģes muižas takās, meklējot piedzīvojumus un leģendu dzirksti.

Ērberģes muiža Ērberģes muiža Ērberģes muiža ipf-nap-2022-253-min.jpg ipf-nap-2022-256-min.jpg ipf-nap-2022-258-min.jpg ipf-nap-2022-255-min.jpg ipf-nap-2022-259-min.jpg ipf-nap-2022-254-min.jpg ipf-nap-2022-262-min.jpg ipf-nap-2022-264-min.jpg ipf-nap-2022-266-min.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top