Piemineklis Pasaules karos kritušajiem

Pļaviņās skvērā Dzirnavu ielā 4 atklāts piemineklis pasaules karos kritušo cīnītāju piemiņai. Tas godina Pirmā pasaules karā bojāgājušos, kuri apglabāti šajā vietā un arī pārējo cīnītāju piemiņu, kuru atdusas vietas ir citur novadā.

Piemineklī iekalti Pļaviņu rakstnieka Kārļa Štrāla vārdi: „... Kaps sedz naidniekus un draugus”. Pieminekli veidoja Pļaviņu akmeņkalis Artis Leončiks. Atklājot pieminekli Lāčplēša dienā, Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja Gunta Žilde atzina, ka ikvienā karā ir grūti izvērtēt, vai cīnies pareizajā pusē, būsi uzvarētājs vai zaudētājs, un, kad mainīsies laiki, tevi godinās vai aizmirsīs. Tāpēc svarīgi ir atcerēties un pieminēt visus šos cilvēkus. Viņa pateicās Jānim Ivaram Padedzim un Guntaram Zāģerim, kuri rosināja izveidot šo piemiņas vietu.

Sākot darbu pie ieceres īstenošanas, Pļaviņu novada ģimnāzijas vēstures skolotāja Iveta Krastiņa kopā ar novada tūrisma centra vadītāju Līvu Kotinu apzināja informāciju par kara laiku apbedījumiem visā novadā, uzklausot iedzīvotāju atmiņas, pētot vēstures materiālus un informācijas liecības bibliotēkās. Daudz šajā darbā palīdzēja arī vēsturnieks Andris Rūtiņš, klintainiete Ilzīte Pitjukeviča, kura nu jau aizgājusi mūžībā, un Jānis Ivars Padedzis. Tā rezultātā apkopots apjomīgs materiāls. Ne visas vietas ir līdz galam izpētītas un ir norādes par apbedītājiem, tāpēc piemineklis Dzirnavu ielā būs kā piemiņa visiem karos kritušajiem.

  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top