Neretas pagasts

baznicanodrona.jpg

Nereta ir ciems Latvijas dienvidos, Sēlijā. Neretas apvienības teritorijā ietilpst Neretas, Mazzalves, Pilskalnes un Zalves pagasti. Šajā pusē ir daudz neskartu dabas vērtību, muižu, baznīcu un citu kultūrvēsturisku objektu, kuri priecē tuvākus un tālākus viesus.

Neretas ciematā var apmeklēt dažādus interesantus tūrisma objektus:

Neretas evaņģēliski luteriskā baznīca ir viena no vecākajām mūra baznīcām Sēlijā. Tās būvniecība aizsākusies jau 1584. gadā. Baznīca ir samērā maz cietusi karos.

Līdz pat mūsdienām ir saglabājies sākotnējais baznīcas iekšskats, kas ir veidots gotikas stili, kā arī baznīcā atrodas vairāki izcili mākslas darbi. Kopš 1998. gada 29. oktobra Neretas baznīca ir iekļauta Valsts aizsargājamo nekustamo kultūras pieminekļu sarakstā. Iespējams uzkāpt 38 metrus augstajā tornī un aplūkot plašo apkārtni.

Neretas parks ir lieliska vieta nesteidzīgām pastaigām, baudot iekopto teritoriju un dabas aicinājumu. Parks savieno ciemata centru ar Jāņa Jaunsudrabiņa Neretas vidusskolu. Iespējams aplūkot luterāņu baznīcu, atvilkt elpu uz soliņa pie romantiskā parka dīķa un aplūkot netālu esošās Dienvidsusējas līkločus. Gleznainajā upē ir iespējams arī laivot.

Sudmalu saliņā atrodas Neretas estrāde, kā arī piemineklis Jānim Jaunsudrabiņam. Apkārt saliņai šalko upītes krāces un uz saliņu ved neliels, romantisks tiltiņš. Estrādē bieži tiek organizēti pasākumi. Netālu atrodas arī Neretas HES, kas arī ir interesants apskates objekts, jo turpat dzirdama ūdens mutuļošana un Dienvidsusējas baudījums.

"DebessJums" aplūkojami brīnišķīgi dzīvnieki - alpakas. Teritorijā atrodas arī fantastiska naktsmītne - īpašs kupols, kurā baudīt vasaras nakšu mieru un romantiku, vērojot zvaigznes un gūstot pozitīvas emocijas. Papildus iespēja karsēties pirtī, padzert tēju omulīgā tējas namiņā un relaksēties siltā ūdens baļļā ar aeromasāžas sistēmu brīvā dabā. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš.

J. Jaunsudrabiņa muzejs "Riekstiņi" atvērts rakstnieka un gleznotāja Jāņa Jaunsudrabiņa (1877 - 1962) 90.dzimšanas dienā 1967.gadā. Muzejs iekārtots kultūras pieminekļa – senās sētas "Riekstiņi" saimniecības ēkā, kas celta 19.gs. sākumā (restaurēta 1977.g.).

Muzeja ekspozīcijā skatāmi Jāņa Jaunsudrabiņa literāro darbu izdevumi, gleznas, fotogrāfijas, personīgās mantas, kā arī sadzīves priekšmeti, kas iegūti Neretas pagasta un tuvējās apkaimes viensētās. Muzeja teritorijā ir iespējams apmeklēt kultūrvides objektu meža takas.

2017.gadā atklātais Neretas novadpētniecības muzejs vāc, glabā, popularizē dokumentālas un lietiskas liecības, iedzīves priekšmetus, mākslas darbus. Organizē pasākumus, izstādes par sabiedrībai aktuālām tēmām, notikumiem un cilvēkiem.

  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top