Ekspozīcija "Latvijas armija Pļaviņās 20.gadsimtā" aicina

07.11.2022

7-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpgSveiciens dzestrajā pirmdienā! Ir sākusies jauna darba nedēļa, kura šoreiz ir īpašāka, jo jau šajā piektdienā Latvijā tiks atzīmēta Lāčplēša diena. Kāds apmeklēs kultūras pasākumus, kāds dosies lāpu gājienā vai iedegs logā svecīti, lai pieminētu senos, nozīmīgos notikumus. Šis laiks ir patiesi vērtīgs - tas liek aizdomāties un kaut uz mirkli būt pateicīgiem par to, kas mums ir dots. 

Turpinot iepazīt vēsturiskas norises un vietas Aizkraukles novadā, ceļosim uz Pļaviņām, jo Pļaviņu tūrisma informācijas punkts ir sagatavojis interesantu ieskatu vēstures lappusēs!

Ēkai Pļaviņās, Odzienas ielā 2, ir sena vēsture – no laika, kad Stukmaņu lieltirgotājs Hugo Apeltofts tajā uzsāka aktīvu saimniecisko darbību, tādējādi veicinādams Pļaviņu pilsētas attīstību, līdz brīdim, kad Brīvības cīņu jeb Neatkarības kara laikā šeit tika izveidots Latvijas Austrumu frontes štābs.

1919. gadā tieši no Pļaviņām tika vadīta Latvijas armijas vienību darbība pret Sarkano armiju Latgalē.

1934. gadā pie šī nama tika atklāta piemiņas plāksne ar uzrakstu: “Šai namā 1919. gadā atradās Austrumu frontes štābs, un šeit ģenerālis Jānis Balodis uzņēmās Latvijas Nacionālās armijas virspavēlniecību.”

Padomju vara 1940. gadā to noņēma un iznīcināja, bet 1990. gada 16. jūnijā ar LNNK Pļaviņu nodaļas atbalstu tā tika atjaunota.

Tagad pie kādreizējā štāba ēkas atrodas piemiņas stēla, kas veltīta 15 Pļaviņu novadā dzimušajiem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, bet telpās izveidota ekspozīcija „Latvijas armija Pļaviņās 20. gs.”, kura stāsta par notikumiem Brīvības cīņu laikā, Latvijas armijas 3. Latgales divīzijas štāba darbību Pļaviņās, kā arī sniedz ieskatu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzīves stāstos.

Netālu no ekspozīcijas ēkas atrodas Latgales divīzijas štāba ēka, kuru 1913. gadā kā Stukmaņu liķiera fabriku būvēja grāfs Teodors Medems. 1919. gadā to pārņēma P. Stučkas režīms, kur tas bija izveidojis arī cietumu. Pēc boļševiku padzīšanas, 1925. gadā ēku pārņēma Latvijas armija, kura tajā izvietoja Latgales divīzijas štābu. Šajā ēkā savu militāro karjeru izgāja 10 Latvijas armijas ģenerāļi un citi virsnieki. 1940. gadā ēku pārņēma Sarkanā armija. Pēckara gados tajā izvietojās skola, kā arī pašvaldība. Ap 1970. gadu ēku sāka izmantot ražošanas apvienība “Rīgas Apģērbs”.

Ekskursijas ar iepriekšēju pieteikšanos, zvanot 28442692

Odzienas iela 2A, Pļaviņas

Informācija un senās fotogrāfijas no www.laimesaime.lv, www.zudusilatvija.lv

1-ekai-plavinas-odzienas-iela-2-ir-sena-vesture--no-laika-kad-stukmanu-lieltirgotajs-hugo-apeltofts-taja-uzsaka-aktivu-saimniecisko-darbibu-tadejadi-veicinadams-plavi.jpg 3-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 4-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 5-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 2-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 6-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 7-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 8-1919-gada-tiesi-no-plavinam-tika-vadita-latvijas-armijas-vienibu-darbiba-pret-sarkano-armiju-latgale.jpg 9-1934-gada-pie-si-nama-tika-atklata-pieminas-plaksne-ar-uzrakstu-sai-nama-1919-gada-atradas-austrumu-frontes-stabs-un-seit-generalis-janis-balodis-uznemas-latvijas-na.jpg 10-tagad-pie-kadreizeja-staba-ekas-atrodas-pieminas-stela-kas-veltita-15-plavinu-novada-dzimusajiem-lacplesa-kara-ordena-kavalieriem-bet-telpas-izveidota-ekspozicija-lat.jpg 11-netalu-no-ekspozicijas-ekas-atrodas-latgales-divizijas-staba-eka-kuru-1913-gada-ka-stukmanu-likiera-fabriku-buveja-grafs-teodors-medems-1919-gada-to-parnema-p-stu.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top