Bibliotēka atvērta:
Pusdienas pārtraukums trešdien, ceturtdien, sestdien 13:00 – 14:00.
Bibliotēkas vadītāja: Dace Grele.
Iršu pagasta bibliotēka atrodas Kokneses novada Iršu pagasta pārvaldes ēkā, 1. stāvā.
Iršu pagasta bibliotēka ir Kokneses novada domes izglītojoša, informatīva un kultūras iestāde, kura veic kultūras mantojuma – iespieddarbu, elektronisko izdevumu, rokrakstu un citu dokumentu uzkrāšanu, sistematizēšanu un saglabāšanu, kā arī veic vietējās sabiedrības bibliotekāro, bibliogrāfisko un informatīvo apkalpošanu. Bibliotēka nodrošina informācijas publisko pieejamību un tās izmantošanu visiem interesentiem un lietotājiem.
Misija – veicināt uz zināšanām balstītu sabiedrības attīstību un būt par informācijas, izglītības un kultūras centru Iršu pagastā.
Mērķis – nodrošināt brīvu plašas informācijas pieejamību, saglabāt interesi par grāmatu un veicināt lasīšanu, sekmēt pagasta kultūras mantojuma apzināšanu un popularizēšanu, radīt vidi, lai bibliotēkā katrs apmeklētājs justos gaidīts.
Funkcijas – bibliotēkas apmeklētāju apkalpošana, iespieddarbu komplektēšana, iegāde, sistematizēšana un uzglabāšana, novadpētniecības materiālu vākšana un apkopošana, daudzpusīgas informācijas pieejamības nodrošināšana, kultūrvides attīstīšana Iršu pagastā. Bibliotēka veic informācijas, izglītības, izklaides, novadpētniecības un sociālās funkcijas, sadarbojoties ar Iršu pagasta pārvaldi un citām iestādēm.
Iršu pagasta bibliotēkas darbība tiek finansēta no Kokneses Domes budžeta līdzekļiem. Bibliotēka ir akreditēta kā vietējās nozīmes bibliotēka.
Bibliotēka ar informācijas saņemšanu un apriti nodrošina galvenokārt Iršu pagasta sabiedrību. Bibliotēkas apkalpojamā mikrorajonā atrodas Pērses sākumskola, kuras telpās izvietots neliels ar pagasta iedzīvotāju atbalstu un vēstures skolotājas Valdas Kalniņas iniciatīvu veidots muzejs, pirmsskolas grupiņa, Iršu klubs, sporta halle "Irši", ĢAC "Dzeguzīte" un zemnieku saimniecības.
Ieskats bibliotēkas vēsturē
Iršu pagasta bibliotēkas pirmsākums meklējams jau vācu kolonijas laikā. 1921. gadā Francis Holmanis, dzimis Iršos “Doktorātā” nodibināja Latviešu –Vācu Vecāku savienības nodaļu, bet neilgi pēc tam skolā nodibinājās latviešu – Vācu vecāku savienības Iršu nodaļas bibliotēka, kuru pārzināja Alfons Šulcs. ( pagastu apraksti R. -1935.g.).
Bibliotēkas pases dati liecina, ka bibliotēka dibināta 1949. gadā, bet, ja var ticēt aculiecinieku stāstiem, tad grāmatu krātuve pastāvējusi jau 1940. gadā.
Bibliotēkas atrašanās vieta ir mainījusies vairākkārt, bet gandrīz vienmēr tā atradusies zem viena jumta ar pagasta padomi.
Bibliotēkas atrašanās ēku nosaukumi un bibliotēkas darbošanās laiks:
"Kļavas" – 1940. gads;
"Krustupji" – no 1958. gada līdz 1959. gadam;
(nav zināms mājas nosaukums) – no 1961. gada līdz 1962. gadam;
"Kūlēni" (vecā pagasta ēka) - no 1962. gada līdz 1984. gadam;
"Dālderi" - no 1984. gada līdz 1988. gadam;
"Kūlēni" (vecās pagasta mājas vietā uzbūvēta jauna ēka) - no 1988. gada līdz mūsdienām. Bibliotēkas telpas atrodas pagasta pārvaldes ēkā.
1988. gad rudenī pagasta padomes ēka tika nodota ekspluatācijā. Ēku cēla Stučkas ( tagad Aizkraukles) rajona Celtniecības Pārvaldes vīri J. Jančevska vadībā. Kopējās celtniecības un projektēšanas izmaksas sastādīja 80 tūkstošus rbļ. Jauno ēku atklāja 15. novembrī Stučkas rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs J. Sekacis.
Bibliotēkas pases dati liecina, ka tās resoriskā piederība bija Latvijas PSR Kultūras Ministrijai un bibliotēkas finansētājs bija Stučkas kultūras nodaļa un Iršu ciema izpildkomiteja. 1977. gadā, sakarā ar bibliotēku tīkla centralizāciju, Stučkas rajona Iršu ciema DDP ( Darbaļaužu deputātu padome ) izpildu komiteja nodod Stučkas rajona Kultūras nodaļas centralizētās grāmatvedības uzskaitei Iršu ciema bibliotēkas fondu – 7707 eksemplārus grāmatu par summu 2984,06 rbļ. un 6 kapeikām.
Apmēram deviņdesmito gadu sākumā rajona kultūras nodaļa Iršu pagasta bibliotēkas grāmatu fondu ar aktu nodod atpakaļ Iršu pagasta padomei un galvenais bibliotēkas finansētājs ir pagasta padome.
2009. gadā valstī tika īstenota pašvaldību administratīvi teritoriālā reforma. Iršu pagasts ietilpst Kokneses novadā un Iršu pagasta bibliotēka darbojas kā Kokneses novada domes izglītojoša, informatīva un kultūras iestāde.
Bibliotēkas bezmaksas pakalpojumi
Bibliotēkā bez maksas izmantojamas datu bāzes –
Letonika ir latviska uzziņu un tulkošanas sistēma internetā, kas sniedz sistematizētu enciklopēdisku uzziņu un tulkošanas informāciju, radot jaunus, apzinot esošos un apkopojot vienuviet unikālus un kvalitatīvus digitālos resursus par Latviju latviešu valodā. Šī datu bāze piedāvā meklēt un strādāt ar informāciju, kas atrodama: 11 enciklopēdijās un citos uzziņu resursos, 13 vārdnīcās – tulkojošajās, skaidrojošajās, terminoloģijas, kolekcijās ar 10 000 attēliem, audioierakstiem un video materiāliem, latviešu literatūras bibliotēkā ar 200 pilnteksta literārajiem darbiem, valodas atbalsta krātuvē ar palīgrīkiem latviešu valodai.
Lursoft laikrakstu bibliotēka www.news.lv ir apjomīgs Latvijas laikrakstu publikāciju un ziņu aģentūras BNS krājums internetā, kas ik dienas tiek papildināts ar tūkstošiem jaunu publikāciju no laikrakstu jaunākajiem numuriem. Tajā iespējams lasīt laikrakstu Diena, Neatkarīgā Rīta avīze, Lauku Avīze, Vakara Ziņas, Rīgas Balss u.c., kā arī izmantot BNS arhīvus. Rakstus var meklēt pēc vairākiem parametriem, t. sk. teksta fragmentiem, norādot meklējamo objektu vai tēmu.
Izmantojot šīs datu bāzes bibliotēkā, nepieciešamības gadījumā, bibliotekārs palīdzēs tajās orientēties un atrast nepieciešamo informāciju.
Lasītājiem vajadzīgās grāmatas, kuru nav bibliotēkā, iespējams pasūtīt, izmantojot SBA (starpbibliotēku abonementu)
Par nepieciešamā izdevuma atrašanos bibliotēkā var pārliecināties adresē:
https://aizkraukle.biblioteka.lv/alise (meklētājā ieraksta izdevuma nosaukumu).
Bibliotēkā ir pieejama informācija, kā lasīt e- grāmatas bezmaksas tiešsaitē savā viedierīcē vai datorā. Oriģināldarbi un tulkotie darbi tiešsaitē www.3td.lv
Maksas pakalpojumi Kokneses novada bibliotēkās
Bibliotēkas piedāvāto periodisko izdevumu klāsts
Žurnāli
1. Ievas Veselība
2. Praktiskais Latvietis
3. Ilustrētā Pasaules Vēsture
4. Privātā Dzīve
5. Ieva
6. Patiesā Dzīve
7. Noslēpumi un Fakti
8. Ievas Stāsti
9. Pūcīte
10. Avene
11. Ilustrētā Junioriem
Laikraksti
Novadpētniecības darbs
Novadpētniecības darba pamatvirzieni - pagasta vēstures un novadnieku apzināšana, materiālu vākšana un apkopošana, uzziņu sniegšanu, novadpētniecības krājuma un pakalpojumu popularizēšana un pieejamības nodrošināšana.
Darba virzieni novadpētniecībā:
Bibliotēkā apkopotie novadpētniecības materiāli:
Bibliotēkas tehniskais aprīkojums
Lietotājiem bibliotēkas telpās ir pieejami 6 datori, printeris, skeneris un krāsaina multifunkcionāla iekārta.
Informācija lietotājiem par bibliotēku un tās pakalpojumiem pieejama
Bibliotēkā pieejams Kokneses novada informatīvais izdevums “Kokneses Novada Vēstis”.
Noderīgas saites
Saistoši elektroniskie resursi: