Dabas takas Skrīveros #AtklājAizkraukli

30.03.2022

1.jpgAk pavasari - ko Tu ar mani dari? Sirds iepukstas straujāk, domājot par gaidāmajām brīvdienām, kuras pavadīt pie dabas, meklējot pumpurus un tikko modušos dīgstus!

Vai arī Tu plāno nedēļas nogalē doties pastaigā vai pārgājienā? Aicinām ieplānot laiku dabas taku iepazīšanai Skrīveros, jo #AtklājAizkraukli ietvaros iedvesmosimies saulainām pastaigām kopā!

  • Laimes Lāča taka ir 800 m gara, tā vijas  ap Kalnamuižas ezeru, jeb  Apaļo ezeru. Ejot pa laipām un orientējoties pēc virzienu zīmēm, rodas iespaids, ka ezers ir dabīgs un ar divām salām. Bet tā nav! Ezeru izveidojis Skrīveru muižas pils īpašnieks un dendrologs Maksis fon Siverss. Uz saliņām var nokļūt pa diviem tiltiņiem, kuri krēslas stundās izgaismojas tāpat kā tālākā saliņa. Ejot tālāk, var samanīt vecā ezera vietu, par kuru ir vairākas teikas un nostāsti. Apejot ezeram, nonāksi pie Kalnamuižas ezera dienvidu krasta, kur atrodas izmūrēta ūdensvada aka. No tās pilij, Skrīveru dendroloģiskā parka kokiem un strūklakai ar trieces sūkni padeva ūdeni.

Atrodas: Kalnamuižas ezers, Skrīveru pagasts

GPS: 56.624180, 25.041704

  • Ašķeres jeb Spīdalas taka ir 400m gara, tā atrodas dabas parkā “Daugavas ieleja”. Takās sākums atrodas Aizkraukles pilskalna galotnes kreisajā pusē un iziet uz lauka pie šosejas Rīga - Daugavpils. Taka vijās gar Ašķeres upītes gravu - upīti, ar ļoti akmeņainu gultni un krastiem. Grava veidojās pirms 15 tūks. gadu, kad lielais lēdājs šķērsoja Latvijas teritoriju.

Spīdalas takā  ir vērojams vienreizējs biotops, kuru veidošanu nav ietekmējis cilvēks. Te atrodas arī lielo jeb dižsusuru mikroliegums. Visa dabas parka teritorija ir iekļauta Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā “Nature 2000”, tādēļ, to apmeklējot, rīkojies atbildīgi!

Ašķeres upes teritorija ir minēta Indriķa hronikā, kā sena apdzīvota vieta ar ostu.

Par godu Andreja Pumpura eposa “Lāčplēsis” varonei, Aizkraukļa meitai Spīdalai, taka tiek dēvēta arī par Spīdalas taku.

Atrodas: Skrīveri, Skrīveru pagasts

GPS: 56.621616, 25.131172

  • Sūnu taka ir 800 m gara, tās nosaukums saistās ar Andreja Upīša stāstu „Sūnu ciema zēni”. Takas abās pusēs katru sagaidīs un pavadīs Sūnu ciema vecākais Buķis ar kundzi Buķieni.

LVM īpašumā jāievēro visiem zināmi noteikumi – skaties, vēro un iegaumē, ja būsi kluss, tad pie Tevis nāks ciemos vāveres, bet dižo kažoku varēsi apskatīt kādam plēsīgam sīkajam zvēriņam. Taka ir ērti ejama un izbraucama velosipēdistiem. Kalnamuižas ezera krastā ir lapene, te var pasēdēt, atpūsties, ieturēt pusdienas. Ugunskura vietā var sakurt ugunskuru, uz ezera  laipas uzejot, var vērot skaisto skatu uz ezeru un mežu.

Atrodas: Kalnamuižas ezers, Skrīveru pagasts

GPS: 56.624180, 25.041704

Foto- Skrīveru TIP arhīvs, Artis Šukots

  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top