Viena diena Bebru pagastā

31.07.2024

1.webp

Bebru pagasts – neliels, taču ainavisks un kultūrvēsturiski bagāts pagasts Aizkraukles novadā. Tā centrs ir Vecbebru ciemats, kura vārds radies jau 1763. gadā.

Mūsdienās Bebru pagasts izceļas ar sakopto apkārtni, atraktīvajiem iedzīvotājiem, vēsturiskajām liecībām un aktīvu dzīvesveidu vietējo lokā. Aizkraukles novada un Kokneses Tūrisma informācijas centrs aicina – iedvesmojies un iepazīsti pagasta apkārtni!


Aplūko Vecbebru muižu un tās parku

Vecbebru muižas pirmsākumi rodami 17. gadsimtā – zviedru laikos. Vecbebru muižas īpašnieki bija divas vācu baronu dzimtas – fon Vilkeni un fon Meijendorfi. Vecbebru muižas kungu māja celta 19. gadsimta pirmajā pusē klasiskās arhitektūras stilā. 1905. gada decembrī nemiernieki nodedzināja Vecbebru muižas kungu māju, tomēr tā piedzīvoja atdzimšanu un no 1908. līdz 1911. gadam to  atjaunoja pēc arhitekta Vilhelma Boksfala projekta un tā kļuva par vienu no skaistākajām Vidzemes muižām. Muižai izbūvēja rizalītu (uz priekšu izvirzītu ēkas daļu visā tās augstumā), kas ir izteiksmīgs jūgendstila arhitektūras paraugs.

Apkārtnē redzamas arī citas muižas kompleksa ēkas – galdnieku māja, jeb noliktava, ledus pagrabs, muižas klēts, stallis, ābolu pagrabs, muižas pārvaldnieka māja, muižas pagrabs, labības klēts un piensaimniecības ēka, uz kuras pamatiem uzcelta Vecbebru Svētās Ģimenes Romas katoļu baznīca.

Muižu iespējams aplūkot tikai no ārpuses. Lielu darbu muižas vēstures izpētē paveikusi biedrība “Bites”, apkopojot dažādus vēstures faktus, kopjot muižas apkārtni talkās, pētot muižas vēstures līkločus un organizējot dažādus pasākumus, informējot par muižas vēsturi gan vietējos iedzīvotājus, gan iebraucējus.


Degustē medu un iepazīsti biškopības vēsturi

Latvijas Biškopības vēstures muzeju atklāja 1984. gadā kādreizējās Biškopības Izmēģinājumu stacijas ēkas otrajā stāvā, bet pirmo stāvu atdeva skolas mācību dravas darba telpām.  Muzejs ir  izveidots vēsturiski senākajā, ar  racionālo biškopību saistītajā vietā - Vecbebros, blakus 1922. gadā atklātajai  Biškopības-dārzkopības skolai Vecbebru  muižā.

Pēdējās simtgades laikā biškopība ir radikāli mainījusi savu tehnoloģisko veidolu, taču praktiski nemainīga ir palikusi tās būtība - pašas bites un darbs pie tām. Bišu bioloģija nav mainījusies, saimes apkopšanas pamatprincipi - tāpat! Biškopju darbarīku arsenālā nākuši jauni materiāli un lieljaudas iekārtas, kuru izvietošanai ikviena muzeja telpas būtu par šaurām. Taču tās pamatvērtības, kas apgūstamas ikvienam jaunajam, topošajam biškopim, ir labi ievietotas muzeja ekspozīcijā un izmantojamas arī mācību procesā.  Muzeja dārzā atrodas  mācību drava un bišu vākumu ir iespējams degustēt.

Latvijas Biškopības vēstures muzeja apmeklējums ir aizraujošs gan pieaugušajiem, gan bērniem un jauniešiem. Muzeja ekspozīcija atklāj daudz jaunu un interesantu faktu.

Ieejas maksa: ekspozīcijas apskate - 1.50 eiro no personas, ekspozīcijas apskate ar degustāciju (piens, medus , maize) - 2.50 eiro no personas.

 Piesaki savu apmeklējumu: +371 26612354.


Viesojies tēlnieka Voldemāra Jākobsona memoriālajā mājā

“Mans šķūnis – mana paradīze”, tā par mājām, kur pavadīts gandrīz viss mūžs, teicis tēlnieks, skolotājs, boksa čempions un Eiropas apceļotājs Voldemārs Jākobsons (1899.-1974.). 1976. gada 13. aprīlī Bebru pagasta “Galdiņos” tika atvērta memoriālā māja – muzejs, kur joprojām dzīvs mākslinieka gars, jūtama viņa klātiene. Pārkāpjot mājas slieksni, apmeklētāju uzrunā ne tikai Jākobsona radītie darbi - vairāk nekā 50 skulptūras,  par viņa dzīves laiku vēsta seni sadzīves priekšmeti un mēbeles, apavu kolekcija, kurā izceļas varenie ceļotāja zābaki, neliela bibliotēka un fotogrāfijas.

Ieejas maksa: pieaugušajiem 2,- eiro, senioriem, skolēniem un studentiem – 1,- eiro.

Piesaki savu apmeklējumu: +371 29903892.


Aicinām apvienot Bebru pagasta iepazīšanu ar pasākumu apmeklēšanu:

  • 3. augustā pulksten 10.00 Jāņa Krievāra piemiņas kauss volejbolā, Vecbebru stadionā;
  • 22. augustā pulksten 19.00 muzikāla dzejas izrāde kopā ar Mārtiņu Vilsonu “Mīlestības gads”, V. Jākobsona memoriālajā mājā “Galdiņi”, ieejas maksa 7,- eiro;
  • 31. augustā Vecbebru sporta svētki stadionā visas dienas garumā, vakarā zaļumballe kopā ar Bocmani Andžu, zaļumballē ieejas maksa 5,- eiro.


Ja plāno uzkavēties mirkli ilgāk, Bebru pagastā iespējams pārnakšņot:

  • Brīvdienu mājā “Ciemiņos”;
  • Brīvdienu mājā “Bebru pirts”;
  • Vecbebru tehnikuma kompleksa dienesta viesnīcā.


Izmantoto foto autori: Jānis Bots, biedrība “Bites”, Vitālijs Prutskis un Zemgales Plānošanas reģions.


Informāciju sagatavoja Aizkraukles novada un Kokneses Tūrisma informācijas centrs, 1905. gada iela 7, Koknese.

1.webp 2.webp 3.webp 4.webp
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top