Ar gadskārtējiem Sama modināšanas svētkiem, kuros viskošākās krāsās uzzied Tvīda brauciens, un ikviens apmeklētājs daudzveidīgajā pasākumu programmā var atrast sev ko īpašu, Kokneses novadā 20. maijā atklāja jauno tūrisma sezonu. Kokneses Tūrisma centra direktore Daina Liepiņa teic: „Svētki ir izdevušies! Paldies par atsaucību novada ļaudīm un ciemiņiem!” Ievziedu smaržas noreibis, bet, saules tveices nenogurdināms, svētku svinētājus sveica pats šīs dienas gaviļnieks – lielais Sams.
Dižā Daugavas iemītnieka modināšanas diena iesākās ar gadatirgus rosību pie Kokneses estrādes – bagātīgais puķu un augļu kociņu klāsts, amatnieku čaklo roku veikums, pašcepta maize un citi no zemnieku sētām nākuši labumi bija atceļojuši no Latvijas malu malām. Ja jau Sams bija ciemos aicinājis, ceļš uz Koknesi nebija tāls, atklāja dažs labs tirgotājs. Mazākajiem svētku dalībniekiem vairāk par gardām piparkūkām interesēja cita lieta – piepūšamās atrakcijas! Vēl lielāki ziķeri bija manāmi braucot ar velokartiem vai spēlējot mūku futbolu. Savukārt mājinieces – biedrības „Baltaine” Radošās mājas saimnieces rosināja jauno paaudzi iepazīt senās spēles, kuras reiz spēlējuši viņu vecmāmiņas un vectētiņi. „Mazajām jaunkundzēm visvairāk patika uzlaikot neparastas augstpapēžu kurpes, darinātas no koka,” stāsta Inguna Žogota, biedrības „Baltaine” priekšsēdētāja. Bet pēc izjādes ar Koknesē mītošiem zirdziņiem labi garšoja sama zupa.
Kokneses pilsdrupās Sams un visi citi svētku apmeklētāji varēja izbaudīt viduslaiku noskaņu, ko uzbūra Kokneses amatierteātra aktieri. Šī arī bija vienreizēja iespēja būt aculieciniekiem, kā top vietējo mākslinieku vārītā īpašā teātra zupa. Tie, kas to smeķēja, atzina – garda gan! Bet, lai skaisti rotātos, pakavēties gribējās pie amatu centra „Mazā Kāpa” meistarēm.
Kokneses varonīgās senatnes notikumu vietā lieliski iederējās ciemiņi no Dagdas novada Andrupenes pagasta – biedrības Kroma kolna bruoliste pārstāvji. „Mēs esam vēstures mīļotāji,” kodolīgi par savu biedrību pateica tās vadītājs Aleksandrs Lubāns. Biedrības pamatnodarbošanās ir 9.- 13. gadsimta Latgales senvēstures notikumu un kultūrvides popularizēšana un imitēšana. Kroma kolna bruoliste Latgalē ir vienīgā vēstures aktīvistu un rekonstruktoru biedrība, kas pēta Latgales senvēsturi un kultūru, rīko dzīvās vēstures pasākumus, demonstrē unikālās, krāšņās un daudzveidīgās rotas un sagšas, seno karavīru ekipējumu, ieročus, cīņas mākslu un sadzīvi, lai ikviens interesents gūtu priekšstatu par tā laika seno latgaļu vērtībām, laiku un telpu. Skolas vecuma puikām, gan vēl augumā mazākiem „cīņu vīriem” acis mirdzēja brīdī, kad varēja pacilāt atdarinātos senos ieročus un pacīkstēties savā starpā.
Tālu ceļu no Latgales bija mērojuši arī Ludzas amatu centra dalībnieki, līdzi atvedot savu bagātīgo pūru. Ja ludzēnieši vēdera priekiem uz uguns vārīja pelēkos zirņus ar speķi, tad Kokneses Tūrisma centra darbinieces piedāvāja nogaršot uz uguns ceptās alus pankūkas. Un kurš gan varēja paiet garām Latgales galdam – kulinārajam mantojumam no Rēzeknes, kur ikviens varēja samalt rudzu miltus un izcept pankūku rēzekniešu gaumē!
Ja būtu jāatbild uz jautājumu: kas Sama modināšanas svētkos ir visgaidītākais brīdis – vairākums viennozīmīgi sauktu: Tvīda brauciens, kuram šogad jau svinēja piekto dzimšanas dienu! Marta Utāne, piektā Tvīda brauciena organizētāja, teic: „Krāšņajā tērpu un velosipēdu parādē piedalījās 125 dalībnieki. Atšķirībā no citiem gadiem šoreiz sasniegts rekordliels skaits. Prieks par Tvīdam uzticīgajiem novadniekiem, kuri piedalījušies visos braucienos! Īpašs paldies par brauciena koordinēšanu Tvīda entuziastam Artim Zvejniekam!” Tvīds vieno paaudzes – šo atziņu dzīvē apliecināja acīmredzamais – dzīvespriecīgajā braucienā varonīgi devās gan jaunas ģimenes ar pavisam maziem ķipariem, gan skolas vecuma bērni un jaunieši, kā arī dāmas un kungi labākajos gados. Krāsainā parāde sākās Kokneses parkā pie skulptūras „Mūžībai” un, velosipēdu zvaniņiem dūcot, aizvijās pa Kokneses ielām, garām luterāņu dievnamam uz Kokneses pilsdrupām. Par katru šī pasākuma dalībnieku varētu uzrakstīt Tvīda stāstu. Par to, kā daži ārzemēs dzīvojoši koknesieši jau laikus saplānojuši pāris brīvas dienas, lai tikai varētu būt Tvīda braucēju vidū un gūtu neaizmirstamas emocijas, vai arī par uzcītīgajām rokdarbniecēm, kuras rūpīgi pētījušas 20. gadsimta 20. – 30. gadu modes tendences, lai radītu šim laikam atbilstošu tēlu. Ar ievziediem rotātie velosipēdi, pavasara ziedi pie dāmu cepurēm un kungu svārku atlokiem – itin viss liecināja, ka šis brauciens ir kā sveiciens pavasara jaukākajiem svētkiem Koknesē!
Brauciena noslēgumā Kokneses pilsdrupās braucējus ar ovācijām sagaidīja līdzjutēji un Kokneses Mūzikas skolas saksofonistu spēlētās melodijas Ziedoņa Puķīša vadībā. Atraktīvākos dalībniekus apbalvoja nominācijās „Tvīda karalis”, „Tvīda karaliene”, „Tvīda pāris”, „Tvīda ģimene”, „Tvīda odziņa”, „Jaunākais Tvīda līdzbraucējs” un „Oriģinālākais Tvīda velosipēds”.
Paldies visiem brīnišķīgajiem Tvīda braucējiem par kopīgo svētku dienu! Lai tikpat smaidoši kā fotografējoties kopbildē viņi sagaida nākamo Tvīda braucienu! Marta Utāne teic, ka arī fotogrāfa Toma Ločmeļa Tvīda brauciena foto galeriju drīzumā varēs redzēt pašvaldības mājaslapā www.koknese.lv.
Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, svētku loterijā, kurai bija sarūpētas vērtīgas balvas, varēja piedalīties tikai Tvīda brauciena dalībnieki. Lielās loterijas galveno laimestu - 500 eiro velosipēda iegādei no tūrisma aģentūras Remiro Travel laimēja Emīls Višķers! Ar balvām loteriju atbalstīja: Kokneses Tūrisma centrs, BTA, „Latvijas Valsts meži”, veikals „Fans” Aizkrauklē, SIA „Oriflame Latvija”.
Kad saule lēnām rietēja pār Daugavu, Kokneses pilsdrupas pieskandināja postfolk grupas „Rikši” talantīgie jaunieši. Smeļoties no bagātās latgaliešu folkloras, viņi rod dziesmām mūsdienīgu skanējumu. Un kamēr būs tādi jauni, aizrautīgi cilvēki – tautas mākslas vērtības nezudīs! Tikpat līksma bija pirmā pavasara zaļumballe Kokneses estrādē ar grupu „TirkizBand”.
Šajā dienā interesantu pasākumu programmu piedāvāja arī Likteņdārzs, svinot svētkus ar stāstiem un meistarklasēm par Daugavas bagātībām – zivīm, kā arī baudot izglītojošu un „garšīgu” atpūtu gan lieliem, gan maziem. Sadarbībā ar AS “Latvenergo” laivu piestātnē pie Daugavas tika atklāts informatīvais stends par Latvijas zivīm, bet Makšķernieku Radošā kluba pārstāvis Kaspars Zvaigzne atklāja vēl nedzirdētus makšķernieku stāstus, bija arī iespējams mikroskopā izpētīt īstas zivju zvīņas un to, kas garšo zivīm. Skaisto dienu kopā ar ģimeni varēja iemūžināt pie Daugavas Sama fotosienas.
Īpaši Sama modināšanas svētkiem par godu notika neparastas zupas – amerikāņu klasiskās Gumbo zupas „pirmizrāde”, ko sadarbībā ar „Road Cafe” varēja nogaršot ikviens Likteņdārza apmeklētājs. Par tās adaptētās jeb īpašās Kokneses Gumbo zupas Luiziānas gaumē tapšanu pastāstīja kafejnīcas šefpavārs Gvido Jakobijs – šefpavārs ar 15 gadu darba pieredzi, kas gūta gan nelielos krodziņos un kafejnīcās, gan arī augstas klases viesnīcu restorānos. Produktus no Latvijas zemnieku saimniecībām sarūpēt palīdzēja Latvijas Zemnieku federācija.
Keramiķe Zigrīda Tauriņa meistarklasē rādīja, kā izveidot savu svētku simbolu – māla zivtiņu vai upes iemītnieku, kā arī ikviens varēja iegādāties īpašās “Sama modināšanas svētku” piespraudes, dažādus skaistus māla traukus un dizaina elementus ikdienai un svētkiem. Bet svētku tirdziņā gaidīja gardumi un noderīgas lietas, ko ražojuši Latvijas zemnieki un amatnieki. Uz Likteņdārzu varēja arī nokļūt arī ar liellaivām “Nameisis” un “Lāčplēsis”, kas šajā dienā kursēja maršrutā Kokneses pilsdrupas – Likteņdārzs.
Lai veiksmīgi noritējušie Sama modināšanas svētki atver vārtus vasarai un darbīgai tūrisma sezonai!
Sarmīte Rode
Anitas Šmites foto