Aizkraukles novadā daudz jaunu tūrisma objektu
Gada nogale ierasti ir laiks, kad izvērtējam aktīvo tūrisma sezonu. Aizkraukles novada Tūrisma nodaļa var atskatīties uz pirmo darbības gadu, bet kopīgi sākām darboties jau pērnā gada nogalē, kad veidojām mājaslapu www.visitaizkraukle.lv, kur apkopota informācija par novada tūrisma piedāvājumu, kā arī veidojām Aizkraukles novada tūrisma karti. Mājaslapā pieejama arī kultūras pasākumu programma, izveidoti novada tūrisma informācijas “Facebook” un “Instagram” konti, kur tiek publicēta aktuālā tūrisma informācija.
Pēc divu gadu pārtraukuma šogad ceļošana varēja notikt bez epidemioloģiskajiem ierobežojumiem, tomēr iepriekšējo gadu aizsāktās ceļošanas tendences saglabājās – bija salīdzinoši maz ārzemju ceļotāju un lielo tūristu grupu. Tūristi vairāk ceļoja nelielās grupās, arī ģimenes un draugu lokā.
Ikviens varēja piedalīties ceļošanas akcijās un pasākumos. Jūnijā novada tūrisma uzņēmēji aicināja apmeklēt “Atvērtās dienas laukos”. Līdz gada beigām vēl ir iespēja iepazīt Latviju aizrautīgā spēlē “Pievelc Latviju tuvplānā”. No maija līdz nākamā gada februārim norisinās Zemgales Plānošanas reģiona organizētā akcija “Zemgale aicina”. Akcijas ietvaros aicinām baudīt dabu un aktīvās atpūtas iespējas, nogaršot Zemgales izcilākās garšas, svinēt svētkus, izzināt Zemgales vēsturi un ļauties ziemas aktivitātēm. Otro gadu viesi tika gaidīti “Mājas kafejnīcu dienās”, jūlijā tās noritēja Vidusdaugavā, kur piedalījās 23 mājas kafejnīcas Aizkrauklē, Skrīveros, Pļaviņās, Koknesē un to apkārtnē. Savukārt septembrī Sēlijas “Mājas kafejnīcu dienās” piedalījās 9 mājas kafejnīcas no Jaunjelgavas un Neretas puses.
Aktīvi līdzdarbojāmies projektos “Dzīve pie upēm: tūrisma produktu attīstība, balstoties uz seno un mūsdienu Baltijas valstu vēsturi” un “Unikālu ģeoloģisku un ģeomorfoloģisku dabas vērtību izmantošana zaļā izzinošā tūrisma attīstībā”. Saistībā ar šiem projektiem Aizkraukles novadu apmeklēja vietējie un ārzemju žurnālisti, kuri savas vizītes atspoguļoja publikācijās presē un sociālajos tīklos, informējot par norisēm tūrismā. Projektā notika arī gidu apmācības un pieredzes apmaiņa, tika veidots kopīgs tūrisma maršruts un citas aktivitātes, kas veicina tūrisma attīstību. Kā ceļvedis pastaigu ekskursijās Koknesē un Jaunjelgavā ir šogad projektā sagatavotā un 18 vietās izvietotā QR kodu sistēma. Tūrisma jomas uzņēmējiem un speciālistiem bija iespēja piedalīties arī Zemgales tūrisma asociācijas rīkotajos pasākumos – pieredzes apmaiņas braucienos, lekcijās un semināros.
Lai popularizētu un nodrošinātu tūrisma objektu aktuālo informāciju, augustā 90 novada tūrisma objektus apmeklēja fotogrāfs Ingus Pugačovs. Tapušās fotogrāfijas jau aplūkojamas sociālajos tīklos, mājaslapā, tās pieejamas izmantošanai objektu īpašniekiem. Nākamajā gadā novadā plānota šo fotogrāfiju ceļojošā izstāde.
Rosīga tūrisma sezona aizvadīta visa novada teritorijā.
Aizkrauklē atvērta ikonu zāle un jauna kafejnīca
Aizkraukle kā ceļojuma galamērķis piesaistīja un aicināja atklāt tās dabu, vēsturi un tūrisma piedāvājumu, kā arī baudīt dažādos kultūras un sporta pasākumus. Šī gada sākumā Aizkrauklē atvērts jauns tūrisma objekts – izšūto ikonu izstāžu zāle, kurā apskatāmi aizkrauklietes Marijas Maļinovskas smalkie un rūpīgi darinātie svētbilžu izšuvumi.
Gada otrajā pusē Aizkrauklē atklāta radošā darbnīca – veikaliņš “Darbnīca.shop”, kurā darbojas aizkrauklietes Jeļena un Aļona. Iepriekš Aizkrauklē varēja iepazīt skaistos “Soleil Ceramics” keramikas izstrādājumus, šobrīd ir izveidota arī radošā studija, kurā uz meistarklasēm un radošu darbošanos aicina ne tikai vietējos iedzīvotājus, bet arī tūristus, piedāvājot vadīt grupu pat itāļu un lietuviešu valodās.
Ēdināšanas uzņēmumu saimei Aizkrauklē rudenī pievienojās kafejnīca “Cepiens”, kurā tiek piedāvātas gardas maltītes, konditorejas izstrādājumi, tāpat arī banketi un izbraukuma ēdināšana.
Šoruden atklāts multifunkcionālais veloparks. Objekts vizuāli veidots kā Daugavas gultne un pie trases ir norāde, ka Daugavas dziļākā vieta ir 47 metri, bet velotrases augstākā virsotne simboliski attēlo augstāko Daugavas punktu – Sirds jeb Mīlestības salu. Ejot gar Daugavas krastu no Aizkraukles kultūras centra līdz daudzfunkcionālajam veloparkam, aplūkojami trīs informatīvie stendi par Aizkraukles vēsturi, ģeoloģiskajām un ģeomorfoloģiskām vērtībām Daugavas krastos. Informāciju var izlasīt un noklausīties audio gida stāstījumu, stendā noskenējot QR kodu. Audio gids ir pieejams arī mājaslapā www.visitaizkraukle.lv sadaļā “Tūrisma materiāli”.
Dabas parkā “Daugavas ieleja” ierīkotas norāžu zīmes uz četriem dižozoliem, aicinot doties dabā un iepazīt dabas vērtības. Pēc pusotra gada pārtraukuma, durvis vēra Pļaviņu HES ekspozīcija, aicinot apmeklētājus iepazīt HES darbību un vēsturi. Tūristus turpina piesaistīt arī Aizkraukles vēstures un mākslas muzejs “Kalna ziedi” un tā ekspozīcija “Padomju gadi”.
Vasaras sezonā bija liela interese par ūdens tūrisma piedāvājumu. Šogad novērots, ka tūrists plāno savu dienu visā Aizkraukles novadā, ne tikai vienā pilsētā.
Vīgantē jauns kuģis un taka
Aktīvā tūrisma sezona Sēlijā šogad tika atklāta 30. aprīlī ar dalību trešajā Sēlijas tūrisma gadatirgū. Jūnijā pārsteidza dabas instalācija “Atrodi kazu Jaunjelgavā”. Pilsētas svētku ietvaros bija aplūkojama izstāde “Jaunjelgava”, kurā bija skatāmas vietējo atnestās lietas, kas saistītas ar Jaunjelgavas pilsētu. Septembrī pasākumā – spēlē “Faktu mednieki” dalībniekiem bija jāatrod kontrolpunkti un jāatbild uz jautājumiem par Aizkraukles novada tūrisma objektiem.
Šajā vasarā lielākajos objektos pamazām sāka atjaunoties tūristu plūsma. Lielākais tūristu pieplūdums bija jūlijā, kad Jaunjelgavas pilsēta svinēja svētkus. Tūrisma informācijas punktu jūlijā apmeklēja ap 600 viesu. Jaunjelgavas apvienībā ciemojušies tūristi no Igaunijas, Lietuvas, ASV, Vācijas, Dānijas, Nīderlandes, Īrijas, Zviedrijas, Francijas. Galvenais ceļojuma motīvs ir dabas baudīšana – riteņbraukšana, došanās garās nesteidzīgās pastaigās, bet raksturīgākā šī gada sezonas iezīme ir aktīvais ūdens tūrisms.
Šis gads priecēja ar vairākiem jauniem tūrisma piedāvājumiem. Daugavā pie Vīgantes parka tika ielaists kuģītis “Sēlis”, kas īpaši piemērots izklaides pasākumiem un svinībām. Uz kuģīša ir vieta 36 personām un ar to var doties līdz trīs stundu garā ekskursijā pa Daugavu.
Vīgantes parkā un Seces pagastā labiekārtotas atpūtas vietas ar nojumītēm Daugavas krastā. Parkā atklāta pastaigu taka ar koka skulptūrām no latviešu teikas “Kā zvēri Daugavu raka”. Skulptūras veidojis staburadzietis Oskars Vītoliņš un tā ir viņa dāvana savam pagastam.
Kempings pie Daugavas “Ceriņi” ir papildinājis piedāvājumu, uzstādot sfērisku kupolu, kurā tiek rīkoti dažādi muzikāli un izklaidējoši pasākumi. Jaunums ir arī romantiskā “Lotus Mahal” telts ar četriem tornīšiem, kur iespējams svinēt dažādus svētkus. Attīstot pakalpojumus, pie kempinga izveidota jauna piestātne kuģītim “Balta kaza”, lai tur nogādātu apmeklētājus uz pasākumiem no Jaunjelgavas un Skrīveriem.
Seces pagasta zemnieku saimniecībā “Gundegas” vasaras periodā uzsāka pieņemt grupas meistarklasēs, kurās interesenti var iegūt informāciju par dažāda veida stādiem un to audzēšanu.
Kokneses pilsdrupās svin 11 kāzas
Koknesē un apkārtnē aizvadīta aktīva un rosīga tūrisma sezona. Šajā vasarā atvērti trīs jauni tūrisma objekti. Jaunā veidolā pārtapusi un durvis kā tūrisma un kultūrvēsturisks objekts vērusi Iršu “Magazīna”, kas stāsta par senās Hiršenhofas vēsturi. Kā apliecinājums kādreizējam tirdzniecības ceļam, Daugavā pie Kokneses tapusi un visiem pieejama plaša laivu piestātne. No šī gada 18. augusta apmeklētājus uzņem Likteņdārza Saieta nams – ēka, kas telpiski veidota kā kalns vai tilta sākums un simboliski iemieso Likteņdārza ideju – no pagātnes uz nākotni.
Likteņdārzs un Kokneses pilsdrupas ir bijuši šogad visvairāk apmeklētie objekti Koknesē. Likteņdārzu apmeklējuši apmēram 80 000 viesu. Kokneses pilsdrupās sezonā (no aprīļa līdz oktobrim) klientu apkalpošanas paviljona darba laikā viesojušies vairāk nekā 27 500 apmeklētāju. Pilsdrupu teritorijā notikušas 11 kāzu ceremonijas, koncerti un pasākumi.
Pilsdrupās visvairāk ārzemju viesu uzņemts no Lietuvas, bet kopumā apmeklētāji bijuši no vairāk nekā 20 valstīm.
Aizkraukles novada un Kokneses Tūrisma informācijas centrā no janvāra līdz novembrim viesojušies vairāk nekā 4000 apmeklētāju, kas ir apmēram kā “pirmscovida” laikā. No ārzemju tūristiem biežākie apmeklētāji bija lietuvieši. Citu ārzemju tūristu bija salīdzinoši mazāk – dažas grupas no Vācijas, dažādu valstu studentu apmaiņas grupas, pārējie – individuālie ceļotāji. Tūrisma informācijas centra darbinieki Koknesi un tās vēsturi piedāvā iepazīt interaktīvā veidā, šogad to aktīvi izmantojušas daudzas skolēnu grupas, mācību procesā iekļaujot izzinošas ekskursijas.
Aktīvā tūrisma sezona Koknesē iesākās ar Sama modināšanas svētkiem 14. maijā. Šī gada jaunums svētku norisē bija autoorientēšanās, kuras laikā bija iespēja iepazīt Kokneses, Iršu un Bebru tūrisma piedāvājumus. Objektus vairāk varēja iepazīt, dodoties devītajā Rudens tūrisma velobraucienā 10. septembrī, kad gandrīz 70 kilometru garo maršrutu ar velosipēdu pieveica 70 dalībnieki no visas Latvijas. “Sajust Koknesi” pilsētas svētkos varēja arī tūrisma centrā, dodoties izzinošā ekskursijā par senās pilsētas vēstures līkločiem. Apmeklētājiem bija iespēja aplūkot piecas izstādes, piedalīties grāmatu atvēršanā un nevalstisko organizāciju rīkotajos pasākumos tūrisma informācijas centra zālē. Tradicionāli arī šogad pavasarī un rudenī notika Kokneses un apkārtnes uzņēmēju tikšanās, lai pārrunātu tūrisma jomas aktualitātes.
Šī vasara Koknesē daudziem paliks atmiņā ar pazemināto ūdens līmeni Daugavā, kad atsedzās krasti, kurus ierasti klāj ūdens. Tas dažādos veidos ietekmēja arī uzņēmumu darbību upes krastos.
Pašreiz Koknesē norit darbs pie vēsturisko objektu virtuālās realitātes izveides un atspoguļošanas interaktīvajos informācijas stendos “Daugavas laivinieka stāsts”.
Mazzalvē darbojas vēstures istaba
Neretas apvienībā aktīvi darbojušies 14 tūrisma objekti. Apmeklētākie bijuši Jāņa Jaunsudrabiņa muzejs “Riekstiņi”, Gricgales Medņu krogs, Neretas novadpētniecības muzejs, Pilkalnes muiža, Zandas Rageles keramikas darbnīca un Ērberģes muiža.
Aktīvu darbību šogad uzsākuši tādi tūrisma objekti kā Vecmēmeles muiža, Lielzalves muiža, Konrādija Degro senlietu privātkolekcija, radošā māja “Evitas”, “DebessJums” un Romalda Gurkļa lielo koka figūru dārzs. Jaunākais tūrisma objekts ir vēstures istaba Mazzalves pagastā.
Tūrisma punkta pārstāvji piedalījās kaimiņu novada rīkotajos pasākumos, informējot par tūrisma norisēm. Izveidojusies laba sadarbība ar uzņēmējiem un tūrisma objektu vadītājiem – tūrisma firmām “Impro”, “Skaisto skatu aģentūra”, “Ceļojumu bode”.
Tūrisma informācijas punktā informāciju saņēmuši apmēram 800 apmeklētāju. Tūristu vidū bija apmeklētāji no Lietuvas, Ukrainas un Lielbritānijas. Atskatoties uz šajā tūrisma sezonā paveikto, secinām: tā bijusi darbīga, pozitīvām emocijām un redzēt gribošiem tūristiem piepildīta. Tūrisma objektus apmeklējušas ģimenes ar bērniem draugu grupas, darba kolektīvi, pensionāri, dzimšanas dienu un vārda dienu svinēt gribētāji no tuvākām un tālākām vietām. Apmeklētāji novērtē piedāvātās atraktīvās, izzinošās, tematiskās un daudzveidīgu garšu ekskursijas. Daudzi tūristi objektos iegriežas katru gadu, lai uzzinātu jaunāko, vērotu izaugsmi, apmeklētu piedāvātos pasākumus.
Ziemas priekiem atvērtas Pļaviņas
Pļaviņās gads pagāja pilsētas 95. jubilejas svētku noskaņās. Pasākumos aktīvi piedalījās un atbalstīja arī tūrisma nozares pārstāvji. Viktorīnā “Vai pazīsti šīs Pļaviņu vietas” bija iespēja no jauna iepazīt skaisto pilsētu Daugavas krastos. Jūlijā pilsētas svētkos viena diena tika veltīta Gostiņu vēstures izzināšanai. Pļaviņu tūrisma informācijas punkts sadarbībā ar amatierteātri “Aina” interesentiem piedāvāja doties nelielā pastaigā pa Gostiņu vēstures takām.
Par Pļaviņu vēstures norisēm izzinošu informāciju var gūt šogad ierīkotajos stendos. Trīspusējā stendā “Zviedru skansts”, kas aplūkojams pie galvenās ieejas Zviedru skanstī, ikviens atradīs interesantus faktus par senām norisēm šajā vietā. Daugavas aizsargdambja malā pie Pļaviņu Mūzikas skolas stendā apkopota informācija par Pļaviņu vēstures faktiem – Stukmaņu stikla rūpnīcu, Stukmaņu koncentrācijas nometni un Pļaviņu skolu.
Biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks”, popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas veidojumus, par 2022. gada ģeovietu bija izvēlējušies Krustalīča un Kraukļa klintis pie Daugavas. Septembrī Daugavas krastā Annas klints teritorijā tika ierīkots informatīvais stends par Krustalīča un Kraukļa klintīm.
Šis gads, kad Daugavā tika pazemināts ūdens līmenis, daudzos tūrisma pakalpojuma sniedzējos raisīja bažas, bet, tieši pateicoties zemajam ūdens līmenim, Daugavā šajā vasarā bija vērojamas ainavas ar lielākām un mazākām laivām, supiem. Ūdens tūrisma uzņēmējiem šī vasara bijusi viena no veiksmīgākajām, jo interesentiem bija iespējams aplūkot Daugavas ūdeņu apslēptos krastus.
Rudenī tika atklāts un uz pastaigām aicina parks ģimenēm Kriškalnā, kur ir informatīvie stendi, soliņi, dažādas meža dzīvnieku figūras. Arī šogad plaši apmeklēts tūrisma objekts bija apskates saimniecība – mini zoo “Karlīnas”.
Pļaviņu tūrisma informācijas punktā 2022. gada laikā bija iegriezušies ārvalstu tūristi no Baltkrievijas, ASV, Austrijas, Igaunijas, Vācijas un Lietuvas.
Ziemas sezona iesākās ar fantastisku laiku, ziemas prieku baudītājiem ļaujot apgūt Mežezera un Cigoriņa kalnus, bet “Mailēs”, “Jankās” un “Jaujās” distanču slēpotāji var izpausties dažāda garuma trasēs. Šogad distanču slēpošanas trases sāka darboties jau novembrī, bet cerēsim uz bagātīgu sniega segu visu ziemu, lai varētu baudīt ziemas priekus.
Skrīveros atvērts tūrisma informācijas punkts
Skrīveri vienmēr lepojušies ar darbīgiem un uzņēmīgiem cilvēkiem, un arī šogad daudzveidīgais Skrīveru tūrisma piedāvājums piesaistījis daudzus apmeklētājus gan no Latvijas, gan ārvalstīm. Skrīveru uzņēmēji šī gada sezonu kopumā vērtē kā veiksmīgu un izdevušos. Lielākajai daļai tūrisma objektu klientu skaits ir bijis tāds pats kā pērn vai nedaudz palielinājies. Ar neatlaidīgu darbu un jaunu produktu ieviešanu tūrisma piedāvājuma klāstos ir panākts, ka viesi Skrīveros atgriežas vairākkārt. Iecienīts šogad bija tā dēvētais “lēnais tūrisms” – cilvēki vēlās ilgāk laika pavadīt vienā objektā, klausīties stāstus, baudīt atmosfēru, nevis steidzīgi doties tālāk, lai paspētu iespējami vairāk.
Sezonas noslēgumā Skrīveros ir atvērts tūrisma informācijas punkts – ikviens tiek gaidīts Daugavas ielā 85, lai iegūtu informāciju par tūrisma aktualitātēm un iespējām Skrīveros, kā arī visā Aizkraukles novadā. Tūrisma punktā pieejami bukleti, var iegādāties suvenīrus, kā arī piedalīties akcijās. Līdz 22. decembrim Skrīveru aicinām uzzīmēt svētku kartiņas “Skrīveri ziemā”. Tās jāievieto Ziemassvētku pastkastītē tūrisma informācijas punktā, tālāk kartiņas ar skaistajiem zīmējumiem un siltajiem sveicieniem saņems sociālās aprūpes centra “Ziedugravas” iemītnieki.
Informāciju sagatavoja Aizkraukles novada Tūrisma nodaļas speciālisti