Jaunjelgavas centrs toreiz un tagad

01.04.2022

4.jpgVai esi gatavs ielūkoties senatnē? Vai esi gatavs atklāt sev ko jaunu? Šodien dosimies virtuālā ceļojumā Jaunjelgavā!

Mūsdienu steidzīgajā ritmā cilvēki bieži vien nepamana sīkumus un neaizdomājas par lietu vēsturi. Viss liekas tik ierasts... Bet kā diez lietas un vietas ir izskatījušās agrāk? Jaunjelgavā rosība ir notikusi vienmēr, tādēļ ieskatīsimies pilsētas vēsturē un palūkosimies, kas tad šajās vietās notiek mūsdienās?

  • 1912. gadā celts pilsētas rātsnams jūgendstila formās, iespējams, interesantākais un lielākais jūgendstila piemineklis Latvijas mazpilsētās. Ēkas fasādi rotā skulpturāli veidojumi, tajā, līdzīgi kā šī paša laika Rīgas namos, jūtami neoklasicisma elementi, vienlaikus ar muižas veidolu atdarinot lauku muižu kungu mājas. Parkā pie rātsnama atrodas pilsētas simbols – guļoša zelta krāsas lauva. mūsdienās gan Lauva. Jaunjelgavas vēsturiskais centrs ir 17.-19. gadsimta valsts pilsētbūvniecības piemineklis.
  • Sākotnēji Jaunjelgavā ir bijusi 1818. gadā celta koka kapela, kas bijusi veltīta Svētā Ignācija godam un administratīvi atradusies Skaistkalnes baznīcas pakļautībā. Pašreizējo baznīcu Svētā Krusta godam uzcēla Skaistkalnes prāvests Augustīns Luško 1902. gadā vecās koka kapelas vietā.
  • Lauvas skulptūra atradās Jaunjelgavas tirgus laukuma vidū, no artēziskās akas šļācies spirgts un garšīgs ūdens. Kad laukuma vienā galā nolika Staļina, bet otrā – Ļeņina pieminekli, lauvam gods vairs nepienācās. Savienojumu ar dziļurbumu likvidēja, bet pašu «nezvēru» nobīdīja maliņā. 80.gadu beigās Lauvas skulptūra atkal atgriezās kādreizējā tirgus laukumā. 2011.gadā atklāja atjaunoto Lauvas skulptūru. 

 

4.jpg 6.jpg 3.jpg
  • youtube
  • facebook
  • instagram
  • Aizkraukles novads

<>
back to top