Jaunums - melnā svēpētā māla ceplis "Velniņš" Jaunjelgavas pusē vasaras sezonā uzņems apmeklētājus!
Māla lipināšanas un veidošanas tehnika ir visvecākais trauku veidošanas paņēmiens, kad māls un uguns jau bija, bet podnieka ripu cilvēks vēl nebija atklājis. Tagad melnā keramika atkal ir aktuāla, īpaši svēpētās keramikas stilā, un jāatzīmē, ka tādus savām rokām var iemācīties uztaisīt ikviens. Jūs vaicāsiet - kur? Tepat, Aizkraukles novada Daudzeses pagasta “Velniņos”, kur saimnieces sapnis par savu cepli nu ir piepildījies un, piedalīties maģiskajā brīdī – svētkos, kad ceplis tiek atvērts, iespējams ikvienam.
Melnā jeb svēpētā keramika var būt radīta dažādās tehnikās. Māla mīcīšana ir pirmais solis, kas jāpaveic, gluži tāpat kā mīklas mīcīšana pirms maizes cepšanas. Mīcīt drīkst dažādi un diezgan spēcīgi – gan pret galda virsmu, gan abās rokās. Bez mīcīšanas īsti nevar, jo izmīcīts māls kļūst labāk veidojams un mīcot var arī labāk atbrīvoties no gaisa burbulīšiem, kas var atrasties mālā.
Pats dedzināšanas process notiek šādi: vispirms ceplī savieto traukus, tad sakurina cepli un visbeidzot aizmūrē to ciet. Temperatūra ceplī pārsniedz 1000 grādus, un līdz galam nekad nevar zināt, kādi konkrētajā cepienā izskatīsies trauki. Dedzināšanas procesā, kad svelmaini sakurināto cepli aizmūrē, tā iekšienē pietrūkst skābekļa, veidojas melni dūmi, un rezultātā reducēšanas procesā māla trauki top melni.
Neglazētu trauku, kas pēc atdzišanas tiek izņemts no cepļa, vēlams uzreiz ieeļļot ar eļļas un vaska maisījumu, lai tas iesūcas māla porās un trauku padara izturīgāku pret mitrumu.
Vai spēj iztēloties, kā atklātā liesma, laužoties cauri trauku krāvumiem, uz tiem veido neatkārtojamus rakstus? Lai maģisko cepļa atvēršanas brīdi pieredzētu klātienē, vasaras piedzīvojumu kalendārā noteikti ieplāno iegriezties ceplī “Velniņš”!