Jaunjelgava ir neliela, taču ļoti īpaša pilsēta Daugavas krastā, Sēlijas sirdī. Tās šarmu veido gan bagātīgā vēsture, gan dabas skaistums, kas to ieskauj. Pilsēta, kas pirmo reizi minēta jau 13. gadsimtā, ir piedzīvojusi gan pārmaiņas, gan attīstību, bet vienmēr saglabājusi savu siltumu un pievilcību.
Jaunjelgava ir pilsēta, kuras liktenis cieši savijies ar ebreju tautas kultūru un vēsturi. Tā vēsturiski ir bijusi nozīmīgs tirdzniecības un amatniecības centrs. Pilsētas izveide datējama ar 1647. gadu, un tās attīstība notika galvenokārt pēc tam, kad tā kļuva par administratīvo centru. Ebreji Jaunjelgavā parādījās jau 19. gadsimtā, kad tiem tika atļauts dzīvot ārpus noteiktajām teritorijām. Šī iemesla dēļ ebreji veidoja nozīmīgu daļu no pilsētas iedzīvotāju sastāva.
Jaunjelgavā, jeb Latvijas ebreju lietotajā jidiša valodā sauktā – Nairi (saīsinājumā no ‘Nai Riga’ – Jaunā Rīga), bija liela ebreju kopiena un tās locekļi aktīvi piedalījās pilsētas ekonomikā, tirdzniecībā, kā arī kultūras un reliģiskajā dzīvē. Ebreji nodarbojās ar lauksaimniecību, amatniecību, darbojās veikalos un viesmīlības uzņēmumos. Viņiem bija arī savas reliģiskās institūcijas – sinagogas (kopumā četras) un mācību iestādes. Ebreju kopiena aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē, veidojot izglītības un kultūras organizācijas, kā arī veicināja labdarību.
Mūsdienās Jaunjelgavā un Latvijā kopumā ebreju vēsture tiek pieminēta ar dažādām atmiņas un piemiņas zīmēm. Tās kalpo kā piemiņa par ebreju kopienas ieguldījumu Latvijas sabiedrībā un atgādina par traģiskajiem notikumiem, kas notikuši Otrā pasaules kara laikā. Ar šīm piemiņas zīmēm tiek saglabāta arī izpratne par daudzveidīgo un bagāto ebreju kultūras mantojumu, kas bija daļa no Latvijas vēstures.
Viktors Šatcs, kura dzimtas liktenis cieši savijies ar Jaunjelgavas likteni, divus gadus ir strādājis un lolojis grāmatu par Jaunjelgavu un ebreju kopienas dzīvi tajā, parādot to plašā pilsētas vēstures kontekstā. 19. novembrī, pulksten 14.00, Jaunjelgavas apvienības pārvaldes ceremoniju zālē, Lāčplēša ielā 11, Jaunjelgavā, notiks šīs grāmatas atvēršanas svētki kopā ar autoru. Esiet laipni aicināti ierasties!
Jaunjelgava ir ne tikai tās vēstures un arhitektūras dārgumu glabātāja, bet arī kopiena, kur cilvēki atbalsta cits citu un kopā rada dzīvotspējīgu un draudzīgu vidi. Katra tikšanās ar šo pilsētu ir kā ceļojums uz sirds mieru un dabas harmoniju, kas padara šo vietu unikālu Latvijas kultūrainavā.
Informāciju sagatavoja Jaunjelgavas tūrisma informācijas punkts, Jelgavas iela 33, Jaunjelgava.