Vai esi apskatījis un iepazinis Pļaviņu puses muižas? Turpinām pirmo #AtklājAizkraukli akcijas mēnesi, pētot un iepazīstot Pļaviņu teritoriju! Kā būtu ar nelielu, virtuālu ceļojumu, atklājot apskates vietas, kuras iekļaut savā nākamajā brīvdienu maršrutā? Esam pārliecināti – Tu uzzināsi ko jaunu!
Muižas un pilis ir vieni no populārākajiem apskates objektu veidiem, kurus ceļotāji vienmēr cenšas iekļaut savos maršrutos. Arī Aizkraukles novada Pļaviņu pusē ir aplūkojamas brīnišķīgas vēstures liecības, kas atgādina par aizgājušo spozmi, vai gluži otrādi – par sirreālajiem un absurdajiem notikumiem, kuru iespaidā iesmeldzas sirds.
Pļaviņu apvienības pārvalde var lepoties ar divām skaistām muižām, kuras aicinām iepazīt un apskatīt!
- Ievērojams apskates objekts ir Odzienas muižas pils - viena no zīmīgākajām neogotikas stila celtnēm Latvijā. Odzienas muižas pirmsākumi skaitāmi jau no 1455.gada, kad tā (Odensee) pirmo reizi minēta rakstītajos avotos. Pašreizējā muižas pils ēka ir celta 19.gs. vidū Rūdolfa Fridriha Adriana fon Brimmera laikā neogotikas stilā. 1905.gada nemieros pils tika nodedzināta, un vēlāk līdz galam nekad netika atjaunota. 20.gs. 30.gados vienā pils daļā ierīkoja dzīvokļus, citā – sarīkojumu telpas, taču daļa ēkas tā arī palika neizbūvēta, un pakāpeniski turpināja iet bojā.
- Latvijas PSR laikā ēka daļēji funkcionēja Odzienas iedzīvotāju sabiedriskās dzīves vajadzībām, kurā atradās kultūras nams, bibliotēka, dzīvokļi. Pie muižas ēkām rīkoja gadskārtu svētkus un zaļumballes. Tagad, pateicoties muižas jauno saimnieku uzņēmībai, entuziasmam un vēstures mīlestībai, ir uzsākta Odzienas muižas kompleksa rekonstrukcija. Atdzimis krogs, kurā izveidots viesu nams, izveidotas svinību zāles, atvērts auto muzejs, ir labiekārtota muižas apkārtne un izveidota gan tūristiem, gan vietējiem iedzīvotājiem mīļa vieta. Muiža, gluži kā fēnikss, ir atdzimusi no pelniem!
- Stukmaņu muiža šobrīd apskatāma no ārpuses un tikai daļēji saglabājusies agrākā apbūve. Par Stukmaņu muižas apkārtni ziņas sniedz arheoloģiskie izrakumi appludinātajā Lokstenes pilskalnā. Lielus postījumus atnesa Ziemeļu karš un tam sekojošais mēris. Pēc vairākkārtējām īpašnieku maiņām muiža no 1780.gada piederēja fon Lēvenšternu dzimtai, bet 1878.g. tajā sāka saimniekot grāfs Teodors Mēdems, vēlāk viņa mantinieki.
- Muižas centra apbūvi veido vairākas ēkas. Par vecāko muižas ēku uzskata Sikadeli, kura celta 17. gs. otrajā pusē. Šis arhitektūras piemineklis ir drupu stāvoklī un iekļauts Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas sagatavotajā apdraudēto pieminekļu sarakstā. Beidzoties juku un kara laikiem muižās sākas jauna tipa dzīvojamo ēku celtniecība. Stukmaņu muižas īpašnieks ar kundzi 18. gs. vidū uzsāka celt jaunu un lepnu pili. Lielajai pilij liktenis nebija labvēlīgs- tā vairākkārt nodedzināta. 1943. gadā pēc otrreizējas nodedzināšanas vecajā vietā uzcēla jaunu ēku, kuru redzam vēl mūsdienās. Stukmaņu muižas apkaimē izveidota taka, kas ved uz Vīna kalnu-pilskalnu, kur atrodas muižnieku kapi.