Sveiciens otrdienā! Vai ievēroji šodienas simbolisko datumu – 22.02.2022? Izcila diena, lai uzzinātu ko jaunu par Pļaviņām! Šodien #AtklājAizkraukli ietvaros atklāsim sakrālo mantojumu, jeb svētvietas un baznīcas, kuras Pļaviņu pusē izceļas ar orģinalitāti, savdabīgu dizainu un stilu. Sakrālais mantojums ir nozīmīga Latvijas kultūras mantojuma daļa, kura Aizkraukles novadā ir izteikti bagāta. Ar visu novada mantojumu vari iepazīties šajā mājaslapā, sadaļā “Ko apskatīt? – Sakrālais mantojums”
Kādas tad ir ievērojamākās un senākās Pļaviņu puses baznīcas un svētvietas? Kā veidojusies to vēsture, kas ietekmējis to esamību? Atklāsim kopā!
- Izteikti skaista un savdabīga ir Pļaviņu Svētā Pētera baznīca, kura, gluži kā vairākums Pļaviņu ēku, ir būvēta no dolomīta akmeņiem, padarot to skatam pievilcīgu un citādāku. Baznīca tika celta no 1911. līdz 1912. gadam, Stukmaņu muižas barona R. Noldes ierosmē. Pirmā Pasaules kara laikā baznīca tika izpostīta un tajā uz laiku ierīkoja zirgu stalli. 1920. gadā draudze dāmu komitejas priekšnieces M. Lapiņas vadībā uzsāka dievnama atjaunošanas darbus un jau 1921. gada 31. oktobrī atjaunotais dievnams tika iesvētīts. Interesanti, ka tornis, kuram ir piramidāla smaile, novietots asimetriski vienā malā.
- Esam pārliecināti, ka Gostiņu luterāņu baznīcu ir ievērojis ikviens garāmbraucējs. Baznīca ir vēlā klasicisma stilā celta krustveida būve ar zemu torni, ko noslēdz pusloka kupols ar skārda segumu. Iepretī galvenajai ieejai novietots Latvijas sakrālajā arhitektūrā reti sastopams altāra tips – kancelaltāris. Baznīca Gostiņos bijusi jau sen - tā saukta par Grīvas baznīcu, kas bijusi koka, maza un ļoti vienkārša. Tai sabrūkot tika pavēlēts uzcelt jaunu, taču arī tās mūžs nav bijis viegls un Otrā pasaules kara laikā tā tika stipri iznīcināta. Tagad tās atjaunotā godība priecē apmeklētājus.
- Lokstenes svētnīca, kura šogad tika iekļauta pasaules svētvietu topā, atrodas izcili skaistā vietā – uz salas Daugavā, iepretim maiznīcai “Liepkalni”. Tā ir apskatāma no maija līdz novembrim, pārceļoties pāri upei ar plostu vai laivu. Svētnīca atklāta 2017. gada maijā un paredzēta latviešu nacionālās reliģijas – Dievturības daudzinājumiem, cilvēka mūža godu (krustabu, vedību), kā arī gadskārtu un valsts svētku rīkošanai.
- Baznīca, kura piesaista ar savu orģinālo izskatu un seno vēsturi – Vietalvas luterāņu baznīca. Tā celta 1814. gadā un tajā bija paredzētas sēdvietas 400 dievlūdzējiem. Arhitektūras ziņā baznīca bija vairāku stilu sajaukums; baznīcas apdarē izmantoti klasicisma, baroka, gotikas stilu elementi. Ievērojams meistardarbs bija baznīcas ērģeļu kokgriezumi. Otrā pasaules kara laikā baznīca tika nopostīta; gāja bojā tornis, tika sašautas sienas un jumts. Pēckara gados tika ierīkots kara muzejs. Vietalvas Vissvētākās Jaunavas Marijas evanģēliski luteriskā draudze baznīcu atguva deviņdesmito gadu sākumā un tika atsākta dievkalpojumu noturēšana.
Foto - Aizkraukles TIC arhīvs, @Lokstenes svētnīca un www.fotovietas.lv