“Vīns ir pudelēs pildīta dzeja.” – tā reiz teicis Roberts Luiss Stīvensons. Šķiet, kaut kas patiesi maģisks piemīt vīnam, kas gatavots tepat pie mums – Latvijā. Dzērienā meistarīgi iemūžināta lauku plašumu smarža, rasas noklāto rītu dzestrums un tikko no dārza plūktu augļu garša...
Rakstu sērijā #AtklājAizkrauklesnovadu turpinām vēstīt par novada uzņēmējiem, kuri darbojas tūrismā un piedāvā apmeklētājiem degustācijas un ekskursijas, laipni uzņemot pie sevis ciemiņus. Šodien, gluži kā piektdienai (un uzvarai hokejā!) pienākas, virtuāli ceļosim uz mājas vīna darītavu “Dzidris”.
“Dzidris” ir mājas vīns, kas darīts Aizkraukles novada Aiviekstes pagasta zemnieku saimniecībā “Ozoliņi”.
Mājas vīna ražotne atzīta (t.i., sertificēta un licencēta) 2005. gadā. No dabiskām, pašu audzētām, vai no vietējiem zemniekiem pirktām izejvielām pēc senču metodēm te gatavo ābolu, rabarberu un upeņu vīnus, upeņu spirtu.
Pati ražotne atrodas 1910. gadā celtā ēkā, ko būvējis abu brāļu vecvectēvs Jānis Ozols-Ozoliņš. Ābolu, rabarberu, upeņu vīnu Dzidris ražo no pašu saimniecībā un tuvāko kaimiņu saimniecībās audzētiem augļiem, dārzeņiem un ogām. Sulu pārstrādes laikā tiek aicināti talkā sezonas strādnieki, bet ikdienā saimniecībā strādā Viktors kopā ar brāli Oskaru Abramenko. Ražošanai ir nepieciešamas ap 20 tonnas ābolu. Galvenokārt ražotnē tiek raudzēts ābolu vīns, izmantojot ābolu šķirnes “Antonovka”, “Sīpoliņi”, “Rudens svītrainais”.
Vīna ražošanas cikls ilgst aptuveni divus gadus. Ir zināms, ka vīns vislabāk garšo tieši tur, kur tas ražots, un kur audzis vīnmateriāls. Tāpēc brāļi vīndari rīko arī ekskursijas pa ražotni (prezentācija + degustācija). Ekskursijas laikā var iepazīt dzērienu tapšanas procesu, degustēt un iegādāties jau gatavus produktus saimniecības veikaliņā.
Uzņēmēji aicina - atbrauciet pārliecināties, ka vīns ver vaļā visus vārtus!