Iedvesmoties pavasarīgam izbraucienam palīdzēs #AtklājAizkrauklesnovadu stāsts par Pilkalnes muižu.
Pilkalnes muižas komplekss, no kura ir saglabājušās vairākas ēkas – stallis, klēts un kalpu māja, kas tagad iekārtota par dzīvojamo ēku, atrodas pie pašas Lietuvas robežas, četru kilometru attālumā no Neretas. Kompleksa centrs, proti, Pilkalnes muižas kungu māja, gāja bojā pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados.
Pilskalnē reiz dzīvojuši un strādājuši ļaudis, kas kalpojuši vietējiem vācu muižkungiem, tomēr skatot senāku vēsturi, atklājas, ka šajā vietā savulaik valdījuši arī lietuvieši. Tas arī ir viens no skaidrojumiem, kāpēc Pilskalnes pagastā atrodas Pilkalne - šim vārdam ir lietuviešu valodas izcelsme.
Vēl tikai pirms pāris desmitiem gadu Pilkalnes muižas komplekss bija pamests un izskatījās pēc grausta, taču, pateicoties Tomsonu ģimenei un viņu neatlaidīgajam sparam, muižas komplekss pamazām atgūst kādreizējo godību. Bijušajā klēti ir izveidota liela zāle, kur siltajā sezonā notiek dažādi pasākumi - kāzas, svinības, pankūku vakari, dzejas lasījumi. Te savietoti koka galdi un krēsli, bet pie mūra sienām gleznotas ainavas un klusās dabas, kuras no aizmirstības paglābis Tomsonu pāris.
Muižas plašajā klētī var apskatīt arī senu lietu kolekciju, keramiku, gleznas, skaistas koka mēbeles un unikālu objektu - graudu žāvēšanas krāsni. Klēts celta 18.gadsimtā no nededzinātiem māla ķieģeļiem, kuros manāmi cēlēju pirkstu nospiedumi, šur tur vēl saglabājušās izskalotās māla sienas, kur no caurā jumta tecējis ūdens.
Ja apmeklējumu piesaka iepriekš, Pilkalnes muižā iespējams gan gardi pamieloties, gan pārgulēt nakti.