Neretas puse ir viena no bagātīgākajām kultūrvēsturiskā mantojuma glabātājām mūsu novadā. Tieši šajā pusē ir vairākas, unikālas vēstures liecības – muižas, kuras katra pārsteidz ar savu dzīves gājumu un notikumiem. Vai esi šīs muižas apceļojis, iepazinis to stāstus? Ja atbilde ir negatīva, tad zini – ir laiks to mainīt!
Turpinot #AtklājAizkraukli Neretai veltīto mēnesi, dosimies virtuālā ceļojumā, iepazīstot šīs puses muižas!
- No Lielzalves muižas apbūves saglabājusies 19.gs celta divstāvu kungu māja ar ievērojami izvirzītiem sānu spārniem un no laukakmeņiem būvēta klēts. Muižas ēkas iekļauj parks, kas veidots 19.gs. sākumā. Interesanti, ka jau 1900.gadā Zalves muižā ievilka telefonu, lai grāfs varētu paziņot par savu ierašanos uz medībām. Pēc 1920. gada agrārās reformas Lielzalves muižu sadalīja jaunsaimniekiem, bet uz bijušo muižas kungu māju pārcēla skolu, kas tur darbojās līdz 2009.gadam. Šobrīd muižā saimnieko biedrība “Sēļu klubs”, muižu lolojot, mīlot un kopjot tā, lai šī vēsturiskā liecība saglabātos arī nākamajām paaudzēm.
- Vecmēmeles muižas kungu māja celta 19.gs. otrajā ceturksnī, pārbūvēta 19.gs. 70. gados. Tās interjera apdarē dominēja vienkāršotas formas, piemēram, sienām un arī griestiem izmantoti gleznojumi, kas imitēja koka konstrukcijas. Vecmēmeles muižas īpašnieki gadu gaitā bieži mainījušies. No ēkas kompleksa saglabājusies kungu māja, kalpu lejas māja, galdnieka māja, divi pagrabi un labības klēts, kā arī rijas uz staļļa mūri. Vecmēmeles muižu atjauno un par pierobežas tūrisma objektu – vienlaikus muižas muzeju un viesu namu veido divi uzņēmīgi rīdzinieki – Inga Dundure un Sandris Punculis.
- Pilkalnes muižas kungu māja gāja bojā 20.gs. 60.gados. Muižas apbūves centru veido kalpu dzīvojamā ēka, saimniecības ēkas un klēts – kalte, kurā saglabājusies unikāla graudu žāvēšanas krāsns. Apbūvi iekļauj skaists, kopts parks ar dižkokiem. Pirms aptuveni 30 gadiem uz Pilkalnes muižas kompleksu atnāca dzīvot Tomsonu ģimene. Teju no drupām viņi atjaunoja senās ēkas un vēl aizvien to dara, un nu te brauc tie, kam patīk senas saimniecības lietas aplūkot un stāstus par tām paklausīties.
- Lielmēmeles muižas kungu māja celta 19.gs. otrajā pusē skaistā vietā Mēmeles upes līkumā. Sākotnēji tā bija vienstāva celtne, vēlāk piebūvēts otrais stāvs. No pagalma paveras plašs skats uz upes pretējo krastu – Lietuvas teritoriju. Šobrīd muižas ēkā atrodas Specializētais valsts sociālās aprūpes centrs “Mēmele”.
- Ērberģes muiža 18.gs. piederēja baronu fon Taubes dzimtai, vēlāk Hānu dzimtai. 1920.gada agrārās reformas gaitā muižas zemes sadalīja, bet kungu mājā ierīkoja pastu. Kopš 1930.gada muižā atrodas Mazzalves pamatskola. Līdz mūsdienām ir saglabājusies arī klēts, vešūzis, smēde. Lielajā muižas parkā iespējams iziet Leģendu takas kopā ar muižas tēliem – gidiem baronu fon Hānu, Zilo dāmu, muižas pārvaldnieci, Raganu un citiem. Piedāvājumā arī raganiskas pusdienas vai vakariņas.