Turpinot stāstu sēriju #AtklājAizkrauklesnovadu, esam sagatavojuši ieskatu Stukmaņu muižas vēsturē, kas, kā jau muižām, ir patiesi sarežģīta un pētīšanas vērta. Vai zināji, ka Stukmaņu muižu reiz sauca par Stockmannshof? Tās nosaukums cēlies no kādreizējā īpašnieka uzvārda – Stokmaņa.
Mūsdienās redzamajam Stukmaņu muižas kompleksam ir sena vēsture - par tās apkārtni ziņas sniedz arheoloģiskie izrakumi appludinātajā Lokstenes pilskalnā, kas atrodas aptuveni kilometru no tagadējās muižas centra.
15. gs. Rīgas arhibīskaps H. Šarfenbergs izlēņoja Lokstenes ciemu un Stukmaņus Johanam Lokstenam un viņa adoptētajam dēlam Ārendam Stokmanim. 1598. gadā muižas īpašnieks bija Georgs Stokmanis. 1601. gadā tā piederēja K. Šrēderam. 1652. gadā Zviedrijas karaliene Kristīne muižu apstiprināja dzimtīpašumā H. Kronšternam.
Lielus postījumus novadam atnesa Ziemeļu karš un tam sekojošais mēris. Pēc vairākkārtējām īpašnieku maiņām muiža no 1780.gada piederēja fon Lēvenšternu dzimtai, bet 1878.g. tajā sāka saimniekot grāfs Teodors Mēdems, vēlāk viņa mantinieki.
Beidzoties juku un kara laikiem muižās sākas jauna tipa dzīvojamo ēku celtniecība. Tās bija plašas būves bez aizsardzības nozīmes. Arī Stukmaņu muižas īpašnieks fon Lēvenšterns ar kundzi 18. gadsimta vidū, attālāk no vecās Sikadeles, uzsāka celt jaunu un lepnu pili. Lielajai pilij liktenis nebija labvēlīgs - tā vairākkārt nodedzināta. 1943. gadā pēc otrreizējās nodedzināšanas vecajā vietā uzcēla jaunu pili, kuru redzam vēl šodien.
Muižas centra apbūvi veido vairākas ēkas. Par vecāko muižas ēku uzskata Sikadeli, kura celta 17. gadsimta otrajā pusē. Šis arhitektūras piemineklis ir drupu stāvoklī un iekļauts Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas sagatavotajā materiālā "100 apdraudētākie kultūrvēsturiski nozīmīgie objekti Latvijā". Domājams, ka ēka nav bijusi paredzēta dzīvošanai, bet gan saimnieciskām vajadzībām. Muižas ansambļa centrālo daļu — taisnstūrveida pagalmu aptver pils ēka un divas viena otrai pretī celtas un ar kolonnām rotātas klētis, zirgu staļļi un ratnīca.
Stukmaņu muižas apkaimē izveidota taka, kas ved uz Vīna kalnu - pilskalnu, kur atrodas muižnieku kapi. Taka ved arī pa mūra “Buļļu ceļu”, pie vecās pils Sikadeles un zirgu manēžas. Jāatzīmē interesants fakts - blakus esošais “Buļļu ceļš” ir redzams grupas “Tango” Imanta Kalniņa dziesmas “Apvij rokas” videoklipā. Vai esi to kādreiz ievērojis?
Stukmaņu muiža ir privātīpašums – to aplūkot iespējams tikai no ārpuses.